Distanční výuka na vlastní kůži aneb výhody, nevýhody a rady od samotných zkušených učitelek
Školy dál pokračují v režimu online výuky, do tříd na základních školách chodí jen žáci prvních a druhých tříd. Ti ostatní se po několika předvánočních dnech, kdy se do škol na chvíli vrátila běžná podoba výuky, už zase učí z domova. I když to na první pohled vypadá spíš jako problém, i tady platí: všechno zlé je pro něco dobré.
Čtěte také
Pedagožky Lenka Pechánková a Šárka Ježková ze ZŠ Bezručova v Hradci Králové hovoří v naší radioporadně na téma online výuky.
Žáci a studenti na školách všech stupňů se nadále učí distančně, tedy z domova za pomoci internetu. Jednotlivé školy sice získaly praxi s tímto způsobem výuky už na jaře v době první vlny koronaviru, i tak se to ale neobejde bez komplikací - především technického charakteru.
Školáci a učitelé pokračují v distanční výuce. Jak taková "hodina na dálku" prostřednictvím internetu vypadá?
Čtěte také
Pedagogové tráví on-line výukou spoustu hodin denně. Někdo učí z domova, někdo ze školy.
Nástup nových technologií do škol byl tak rychlý, že jenom minimum škol přijalo spolu s těmito technologiemi i dostatečná bezpečností opatření, která by zajistila ochranu uživatelů, což jsou ve velké míře právě žáci. Mají školy nad těmito daty dostatečnou kontrolu a vědí o všech rizicích?
Podle poskytovatelů připojení v době pandemie také téměř zmizela dřívější odpolední špička, kdy bývalo na internetu nejvíce lidí. Teď jsou klienti připojeni už od rána.
Celou radioporadnu s Lenkou Pechánkovou a Šárkou Ježkovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Online výuka udržuje i sociální vazby. Mladí jsou už zvyklí na komunikaci ve virtuálním prostředí
Digitální pohotovost je projekt, která pomáhá školám se zavedením jednoduchých digitálních vzdělávacích a komunikačních nástrojů, aby se dalo bezpečně vyučovat online.
-
Práce, učení i zábava se při pandemii koronaviru přesunuly do online prostředí na internet
Práce z domu byla dřív vítaným benefitem, v době pandemie koronaviru se pro mnohé stala samozřejmostí. Ruku v ruce s tím souvisí i využívání domácího připojení na internet.
-
Chodovická malotřídka neměla s online vzděláváním zkušenosti. Učitelky to ale zvládly na jedničku
Děti ze ZŠ v Chodovicích na Hořicku se už 14 dní při domácí výuce vzdělávají online. Ředitelka školy Lucie Nimsová se nebála rozhodnout už ve chvíli, kdy stát zavřel školy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.