Cestování časem. Opočenský zámek je unikátní v tom, že se zachovala velká část původního mobiliáře

19. červenec 2024

Máme pro vás jeden prázdninový tip na výlet. Pokud máte rádi hrady a zámky, tak vás zveme do Opočna na renesanční zámek, který je dokladem života české společnosti v průběhu pěti staletí. Zámecký objekt je obklopen nádherným krajinářským parkem a uvnitř zámku můžete kromě historických interiérů a obrazů obdivovat také jedinečnou sbírku historických zbraní.

Na celé léto připravili v Opočně na zámku také parádní doprovodný program. I na něj vás pozve kastelán Tomáš Kořínek. Tak jezdí hodně turisté k vám do Opočna?
Ano, jezdí. Na běžné prohlídky tolik ne, kolik bychom si představovali, ale minulý víkend jsme měli první ročník Zmrzlinového dne a to jsme se zapotili, tam bylo lidí hodně.

Tomáš Kořínek ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Opočenská zmrzlina je vyhlášená.
Přesně tak. Chtěli jsme navázat na opočenskou zmrzlinu, domluvili jsme se s místní mlékárnou a propojili jsme tradici opočenské zmrzliny a zámku samotného. První ročník se moc povedl.

Každý rok se snažíme opravit dvě místnosti, aby lidé viděli, jak to vypadalo před a po restaurování, které je hodně finančně náročné.
Tomáš Kořínek, kastelán Státního zámku v Opočně

Pojďme pozvat na akce, které se budou v Opočně konat. Dnes, zítra a v neděli to bude divadlo, na vašem arkádovém nádvoří se bude také hrát muzikál.
Teď od pátku do neděle nás čekají tři večery, kdy se bude odehrávat každý večer jeden muzikál. A v sobotu a v neděli ještě předtím od 17:00 bude činohra. Čekají nás muzikály jako Čas růží, Dracula a Rebelové, a co se týče činohry, tak jeden kus se jmenuje Trosečnice a druhý Třináct u stolu, kde hraje například Simona Stašová.

Čtěte také

Jaká bývá atmosféra těchto představení na nádvoří zámku?
Nádherná. Zejména večer, kdy jsou arkády různě barevně nasvícené do toho muzikálu, tak to je velmi pěkné.

Jaké jsou letos novinky u vás na zámku? Nedávno jste zpřístupnili návštěvníkům další restaurované místnosti.
V roce 2022 jsme zpřístupnili druhé patro zámku, kde se nikdy neprovázelo, byly tam depozitáře. A postupně se každý rok snažíme opravit dvě místnosti, aby lidi viděli rozdíl, jak to vypadalo předtím a jak to vypadá po restaurování, které je samozřejmě dost finančně náročné. Takže i na letošek plánujeme dvě místnosti zrestaurovat a opravit. Abychom onu zrestaurovanou část prohlídkové trasy stále rozšiřovali.

Ty nově zpřístupněné komnaty byly prý hostinské pokoje synovců knížete.
Poslední kníže, který na Opočně žil, neměl potomky a musel adoptovat své synovce, kterým právě patřilo druhé patro zámku. Oni částečně zajížděli do Opočna jen na část roku a bydleli právě v těchto hostinských pokojích druhého patra.

Věc, kterou vidíte na historické fotografii, jen pověsíte na zeď, kde původně byla. A já mám takovou úchylku, že tam chodím i obracet židle.
Tomáš Kořínek, kastelán Státního zámku v Opočně

Podle čeho vy navracíte těm pokojům podobu?
Majitelé zámku, Colloredo-Mansfeldové si psali průběžně inventáře. Jeden z prvních máme z roku 1895 tak, jak to je dnes zařízené, když se předával majetek. A potom kníže Josef dělal další inventáře zhruba po deseti letech. Takže my víme, jak se ty interiéry vyvíjely. Zároveň byl kníže velký nadšenec do tehdejších moderních technologií. V té době už byl rozšířený i fotoaparát, tedy některé místnosti máme dokonce vyfotografované. A podle těch snímků dáváme místnosti do původního stavu. Opočenský zámek je ještě unikátní v tom, že se tam zachovala velká spousta původního mobiliáře. Tedy opravdu věc, kterou vidíte na té historické fotografii, jen pověsíte na zeď, kde původně byla. A já mám takovou úchylku, že tam chodím i obracet židle, aby to opravdu vypadalo přesně jako na fotografii.

Čtěte také

Vy jste se stal nedávno také správcem na hradě Litice, což je sice v Pardubickém kraji, ale jen co by kamenem dohodil, jak se říká, od Opočna.
Doslova. Cedule s označením pro začátek Pardubického kraje je vlastně jen o vesnici vedle. Takže je to jen kousíček z Královéhradeckého kraje. Je tam známý Pochod přes tři hrady, Litice, Potštejn a Žampach. To je velmi oblíbená turistická akce na začátku návštěvnické sezóny. Litice leží nad řekou Orlice na takovém výběžku v kouzelné přírodě, jen zhruba 6 km od Potštejna.

Co tam zbylo z toho hradu? Je to zřícenina?
Stojí tam jeden hradní palác a také věž, ze které je krásný výhled na údolí řeky Orlice. Zbytek staveb popadal v průběhu věků, ale jsou obvodové zdi a hezky zachované hradby, různé obranné bašty obranné atd. Pořádáme tam speciální prohlídky po hradní architektuře, kdy se vyloženě jde s průvodcem i po obranných baštách a vysvětluje se, jak to asi nejslavnější majitel hradu Litice, kterým byl český král Jiří z Poděbrad, myslel, když z něj dělal velikou nedobytnou pevnost. Podle některých zpráv tam totiž chtěl umístit korunovační klenoty z hradu Karlštejna. Tedy měla to být opravdu pevnost pro korunovační klenoty. Ale je to jen takový dohad, těžko říci, nemáme žádný doklad, že by tam korunovační klenoty opravdu uložené byly.

Čtěte také

Pojďme se vrátit na Opočno. Co tam na zámku chystáte za další akce v srpnu?
Na 10. srpna připravujeme druhý ročník Empírových slavností. To se nám velmi osvědčilo, v minulém roce nás oslovila jedna z brněnských agentur, že by něco takového chtěli udělat. Dopoledne probíhají takové taneční kurzy, kdy se návštěvníci učí empírové tance, a celá akce pak vyvrcholí plesem, který je večer v tzv. tabulnici, uvnitř zámku. Tam lidé, co se dopoledne naučili, předvádí na dobovou hudbu. Někteří si přivezou i své kostýmy, odpoledne v zámeckém parku probíhá piknik, lidé chodí v kostýmech po parku, takže návštěvníci zámku, kteří třeba ani o akci neví, se přenesou do začátku 19. století, kdy byl empír v módě. Opravdu to má své kouzlo a atmosféru.

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek v průběhu pěti století

Do Hradozámecké noci 24. srpna se také letos zapojíte?
Určitě ano. Tam se zapojují téměř všechny hrady a zámky napříč Českou republikou. My budeme dělat kostýmované noční prohlídky, bude to jedna z mála příležitostí, kdy se návštěvník podívá do zámku za svitu krásných křišťálových lustrů a tak dál. Zapojíme se i s hranými prohlídkami na téma sňatku knížete Josefa II. Colloredo-Mansfelda s Lucy Sophie Yvonne Jonquet, dámou a šlechtičnou z Francie. O tom bude celý příběh nočních prohlídek. Byla to velká láska, ale pak se to malinko zvrtlo a za první republiky se rozvedli. Ale na začátku to určitě byla velká láska, protože kníže za ni velmi bojoval a hájil ji před rakouskouherskou šlechtou.

Kastelán Státního zámku v Opočně, ale i na hradě Litice, Tomáš Kořínek byl dnes naším hostem. Moc děkuji za rozhovor.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.