Hradecké minuty! Historička Pavla Koritenská vás postupně provede prvorepublikovým Hradcem Králové
Historička Pavla Koritenská a Hradecké minuty
Ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové je kurátorka a historička Pavla Koritenská z Muzea východních Čech v Hradci Králové. Navázali jsme dlouhodobější spolupráci a v rámci oslav 800 let od první písemné zmínky o Hradci Králové a také oslav 80 let od zahájení rozhlasového vysílání z Hradce Králové jsme společně připravili rubriku Hradecké minuty.
Čtěte také
Střípky z historie krajského města bude Pavla Koritenská připravovat společně s historičkou Janou Vojtíškovou. A posluchači je uslyší od 5. dubna každý víkend.
„Vymyslela jsem, že se spolu s posluchači projdeme prvorepublikovým Hradcem Králové. Protože tohle období bylo pro město velmi významné. Začalo se mu říkat Salon republiky. A tak my si ten salon představíme spoustou nejrůznějších témat.“
„Například, kam si mohli v té době zajít Hradečáci do biografu, jak se vůbec Hradec Králové dostal na filmová plátna, jaké se v té době vydávaly pohlednice nebo kam jste si mohli zajít na kávu. Nebo kde jste si mohli nechat ušít šaty, uniformu či klobouky.“
Čtěte také
„Zkrátka budou to takové zajímavosti, perličky a kuriozity, které se týkají přímo města Hradec Králové a máme je ve sbírkách našeho Muzea východních Čech.“
Všechny tyto zajímavosti budou také v nové knize, kterou připravujete. A ta bude dokonce interaktivní.
„Knížka bude mít název Život v Salonu republiky. A snažili jsme se udělat publikaci takzvaně pro hravé dospělé. Abyste si mohli prohlížet spoustu obrázků, do toho různé záložky, posunovací filmové pásy, zkrátka vše, co Hradec za první republiky nabízel.“
Čtěte také
Při přípravě knihy jste hledala další zajímavosti o městě. Bylo něco, co vás ještě překvapilo?
„Určitě. Vše začalo expozicí v muzeu s názvem K Salonu republiky, kterou jsem jako hlavní kurátor měla na starosti. Tam už na mne vykukovala spousta krásných věcí. A co se do expozice nevešlo, to jsem pořád řešila, jak by se to dalo dostat také k lidem. A napadla mě právě ona knížka.“
Vraťme se ještě k našim Hradeckým minutám. Už jsme téma trošku nastínili, ale uveďme ještě jednu konkrétní záležitost, na kterou se budou moci posluchači těšit.
„Podařilo se mi sehnat historickou stolní dětskou hru s královéhradeckou tématikou. Za první republiky ji tady firma Kávoprůmysl dávala maminkám ke kávě, aby je nalákala k dalšímu nákupu. Takže děti dostaly hru a mohly si hrát. A na druhé straně pěkná reklama, přijďte si koupit. Ono je teď her dokonce víc, postupně se objevují další. Tedy to je jeden takový objev.“
Hradecké minuty můžete sledovat a poslouchat ZDE.
Související
-
Bílá věž už přes 400 let zdobí panorama Hradce Králové. Ale ukrývá také spoustu záhad a tajemství
O víkendu se bude měnit čas, takže si ze soboty na neděli pospíme o hodinu déle. My teď zamíříme na jedno místo v Hradci Králové s unikátními hodinami.
-
Architekt a vizionář Josef Gočár „vymodeloval“ moderní tvář Hradce Králové, salónu naší republiky
Je to přesně 140 let, co se v Semíně narodil Josef Gočár, jeden z našich největších architektů. Jeho největším životním dílem je moderní Hradec Králové.
-
Nevzpomínejme už s nostalgií na salon republiky, Hradec odšpuntujme do 21. století, říká primátorka
17. listopad je Dnem boje za svobodu a demokracii. Český rozhlas Hradec Králové proto pozval svátečního hosta, kterým je primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka