„Český Harry Potter“ Martin Teplý si zahrál ve filmu Tichá pošta: Daniel Radcliff je můj oblíbenec
Mladý talentovaný herec Martin Teplý a natáčení filmu Tichá pošta. Ptal se Jakub Schmidt
Představíme vám nový český film Tichá pošta, který byl natočený podle povídky Jiřího Stránského a je inspirován skutečnými událostmi na konci druhé světové války v Krkonoších. Představíme i mladého herce Martina Teplého z Vrchlabí, který si ve filmu zahrál.
Kolik ti je let, Martine?
Je mi 12. A ve filmu Tichá pošta jsem hrál jednoho kluka ze třídy, kam chodí hlavní hrdina.
Už jsi film viděl?
Ano, u nás ve Vrchlabí. Byla i beseda s herečkou Antonií Formanovou, která ve filmu také hraje. Hraje naši paní učitelku. Antonie je vnučka známého oscarového režiséra Miloše Formana.
Pojďme nalákat a pozvat lidi do kina. O čem Tichá pošta je, jaký je to příběh?
Děj se odehrává na konci druhé světové války v pohraničí v Krkonoších, kde bydlím, takže to pro mě bylo dobré téma. Příběh je o tom, že se dva kluci z německé vesnice i z české vesnice spolu kamarádí a jednoho dne najdou zraněného francouzského pilota. Snaží se ho dopravit do z vesnice a tak si ho předávají až jej dostanou do nemocnice.
Tichá pošta se film jmenuje proto, že je to vlastně taková hra na tichou poštu?
Ano, lidé po těch vesnicích si předávaly tiché vzkazy.
Zaměřoval jsem se ve filmech na dětské herce. Co dělají a proč jsou tak dobří. Tak jsem se připravoval na to, abych dokázal něco zahrát.
Martin Teplý, herec
Jak jsi se k natáčení a filmování dostal? Vím, že to souvisí se skautem, kam chodíš.
Pan Jiří Stránský byl velký skaut. Takže casting na film sdílel na Facebooku i Český skaut a mamka si toho všimla. A zeptala se, jestli bych se nechtěl zúčastnit. A protože mě hodně zajímají záležitosti okolo filmu, třeba kamera, jak to vlastně funguje při natáčení, tak jsem se přihlásil. Castingem jsem prošel a tak jsem se tam podíval, jak to funguje. Zaujaly mne detaily, jak se točí. Třeba do místnosti školní třídy, kde se natáčelo, se pustil kouř, ani jsem pořádně nechápal na co. Možná na zaostření záběrů. Nebo se venku stříkal umělý sníh, protože se natáčelo v únoru, ale sníh moc nebyl.
Když jsi skaut, tak musíš mít i skautskou přezdívku.
Pírko. Už ani nevím, jak to vzniklo. Možná proto, že jsem byl v tu dobu tak lehký, nebo že jsem nosil pírka za kloboukem.
Čtěte také
Máš rád dějepis a historii?
Ano. Zajímám se i o období druhé světové války, protože můj taťka studoval historii na Filozofické fakultě a tím pádem jsme o tom doma často mluvili, o této době. V Krkonoších se toho tenkrát odehrávalo hodně událostí, takže mě to zajímá.
Jak vypadal ten samotný konkurs?
Bylo to rozdělené na více kol. Nejdříve jsme měli doma za úkol natočit nějaké video s textem, který nám poslali. To natáčel taťka. Podle toho si vybrali ty "nejlepší", kteří postoupili do dalšího kola. To jsme jeli do Prahy, kde nám zase dali text, který jsme museli odříkat před režisérem a kameramanem. A pak vybírali ještě ve třetím kole. Když jsem se pak dozvěděl, že budu ve filmu hrát, měl jsem velkou radost.
Jak potom vypadala příprava na samotné natáčení? Musel ses nějak dopředu připravovat? Četl jsi onu povídku pana Stránského?
Četl jsem ji a také jsem se zaměřoval ve filmech, když jsme se na něco s rodinou dívali, na dětské herce. Co dělají nebo proč jsou tak dobří. Tak jsem se postupně připravoval na to, abych dokázal něco zahrát.
S jedním mým kamarádem ze školy máme sen, že bychom šli studovat politologii a pak bychom si založili vlastní politickou stranu.
Martin Teplý, herec
Zaujala tě nějaká dětská role nebo dětský herec, který ti je trošku podobný?
Jako malý jsem měl hodně oblíbeného Daniela Radcliffa, který hrál Harryho Pottera. Četli jsem i všechny knížky.
Prý jste museli kvůli natáčení velmi brzy vstávat?
To je pravda. Protože jsme museli do maskérny a bydleli jsme v Ústí, točilo se v Zubrnicích, tak jsme museli vstávat dost brzy. V maskérně nám třeba namalovali špínu za nehty a podobné detaily.
Čtěte také
Co známí herci? Už jsme zmínili Antonii Formanovou. Matěj Hádek také hraje ve filmu, jak k vám tyto hvězdy přistupovaly?
Bylo vidět, že to jsou opravdoví profíci. Jak hráli, ale i to, jak byli milí.
Natáčení Tiché pošty je tvá první zkušenost před filmovou kamerou?
S filmem to byla první zkušenost, ale jinak jsem byl v České televizi v AZ kvízu asi před dvěma lety. Vyhrál jsem tam superfinále.
Kdybych se tě teď zeptal, co bys chtěl jednou dělat a čím bys chtěl v životě být?
Protože mám rád historii nebo politiku, můj taťka se v tom dost angažuje, tak bych se třeba chtěl angažovat také v politice. Ještě s jedním mým kamarádem ze školy máme takový sen, že bychom šli studovat politologii a pak bychom si založili vlastní politickou stranu.
Martin Teplý z Vrchlabí byl dnes naším hostem. Děkuji Martine, bylo to moc milé povídání, ať se ti daří.
Související
-
Nestůj a pojď! Vzpomínka na režisérku nezapomenutelných dětských filmů Věru Plívovou - Šimkovou
Páni kluci, Krakonoš a lyžníci, Lišáci, Myšáci a Šibeničák, Jak se točí Rozmarýny, to je jen pár příkladů z více než dvaceti úspěšných filmů Věry Plívové - Šimkové.
-
Filmařka Karin Venhauer se v Německu z poslední pozice v produkci vypracovala na asistentku režie
Představíme vám Karin Venhauer, která pochází ze Žacléře, vystudovala filmovou akademii Miroslava Ondříčka v Písku a také úspěšně pracovala několik let u filmu v Německu.
-
Eva Toulová: Věra Chytilová mě naučila, že film máte tvořit ze sebe. Vybrat si téma, které vás trápí
Eva Toulová je všestrannou ženou mnoha tváří a uměleckých profesí. Jednak je to úspěšná filmová režisérka, která natočila třeba dokument Camino na kolečkách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.