Čas na kávu aneb Po stopách kaváren východočeského regionu

Na kávu s Josefem Škvoreckým a Dannym Smiřickým si můžete zajít v Náchodě

V dalším pokračování našeho „kavárenského" letního seriálu se ještě zdržíme v Náchodě. Fenomén rodáka Josefa Škvoreckého je tam tak silný, že by byla škoda nezastavit se u pár zajímavostí, které se nám do předchozího dílu nevešly. 

V úvodu ale opět nechybí jeden z mnoha citátů o kávé. Tentokrát výrok, za kterým má být Honoré de Balzac a tak nepřekvapí, že velebí příznivý vliv kávy na tvůrčí aktivity spisovatelů.

Dannyho kavárna v Náchodě na dobové fotografii

Poté se od historičky Lydie Baštecké dozvíme podrobněji o zákulisí pojmenování kavárny náchodského Hotelu u Beránka podle hlavního hrdiny románů Josefa Škvoreckého. „Dannyho kavárna" je oním prostorem, kde románová postava sedávala nad bukvicovou kávou.

Pojďme se projít Náchodem v literárních stopách románových Zbabělců Josefa Škvoreckého

Port Artur se příliš od svých počátků nezměnil

První román Josefa Škvoreckého Zbabělci je malou mapou jeho rodiště. I když se v knize město jeho alter ega Dannyho Smiřického jmenuje Kostelec, místa, o kterých se v díle píše, najdeme v Náchodě dodnes. 

Třetí pokračování pořadu o kavárnách východočeského regionu ale posluchače zavede i na další místo, spojené s kávou a spisovatelem Josefem Škvoreckým.

Z náměstí v Náchodě se vydáme do ulice, kterou místní familiérně pojmenovávají „Komenda" nebo „Na Komendě". V Komenského ulici je totiž Škvorecký Café.

Kavárník Daniel Šafr popisuje spojení kavárny se jménem slavného náchodského rodáka. A dojde i na Škvoreckého oblíbený jazz a saxofon.

Kdo ví, že autor napsal mimo jiné i novelu Bassaxofon možná ale netuší, že se Josef Škvorecký pustil také do muzikálu stejného jména. Ten se sice nedočkal veřejné produkce, ale existuje nahrávka ze zkoušek, ze které uslyšíte krátký unikátní úryvek.

Hotel U Beránka v Náchodě - tabulka

A za týden vás v pokračovaní „kavárenského" speciálu pozvu do kaváren v Hradci Králové.

Tak pokud máte chuť, udělejte si zase v neděli po půl sedmé večer prázdninový Čas na kávu.
Váš Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.