Pojďme se projít Náchodem v literárních stopách románových Zbabělců Josefa Škvoreckého

Port Artur se příliš od svých počátků nezměnil
Port Artur se příliš od svých počátků nezměnil

První román Josefa Škvoreckého Zbabělci je malou mapou jeho rodiště. I když se v knize město jeho alter ega Dannyho Smiřického jmenuje Kostelec, místa, o kterých se v díle píše, najdeme v Náchodě dodnes. 

Seděli jsme v Port Arthuru a Benno řekl: „Revoluce se odkládá na neurčito.” To je slavná věta a počátek Škvoreckého Zbabělců. Restaurace, kam chodil románový hrdina s kapelou i sám mladý Josef Škvorecký, je v Náchodě dodnes.

Josef Škvorecký se vrátil do Náchoda. Slavného rodáka připomíná lavička

03119132.jpeg

Na Masarykově náměstí v Náchodě v neděli slavnostně odhalili lavičku Josefa Škvoreckého. Poctu místnímu rodákovi vytvořil sochař Josef Faltus. Lavička s realistickou sochou spisovatele v nadživotní velikosti nabízí kolemjdoucím dvě místa k sezení. Lavička je začátkem procházky po místech, která se objevují v autorových románech.

A její interiér se dokonce zachoval z velké části takový, jaký byl na konci války, tedy v době, ve které se odehrává děj knihy. Kulečník, vitráže, bar i řada obrazů na stěnách, až na moderní lahve a skleničky, jakoby se tam zastavil čas.

Ostatně do Port Arturu zamířil Josef Škvorecký ihned také poté, co se v 90. letech minulého století mohl z kanadského exilu vrátit do vlasti a rodného města. Z tého návštěvy se zachovala řada fotografií.

Dannyho lásky a jejich domy

Josef Škvorecký se narodil v Náchodě v roce 1924 a stopy po něm jsou zde patrné dodnes. Ostatně už několik desítek let tam právě po místech jeho života i románových Zbabělců požádají vycházky.

Interiér Port Arturu

Z Port Arthuru, ve kterém hrával Danny Smiřický na saxofon, narozdíl od mladého Škvoreckého, který tam chodil jen kapelu poslouchat, je možné procházku jako v románu začít. Je to odtud jen kousek na most přes řeku Metuji, místo, které je také do detailů v románu popsané.

Pivovar, les, a hlavně budova Dannyho i Josefova toužení

V domě u mostu totiž žila románová Irena, ve skutečnosti jedna z platonických lásek samotného mladého Josefa Škvoreckého. Tou byla ve skutečnosti tmavovlasá, velmi sportovně založená Jaroslava Fibírová, spolužačka z gymnázia, která studia nedokončila a byla nasazena na práci na náchodské poště.

Pošta, kde pracovala románová Irena, skutečná Jaroslava

Jejím pravý opakem byla křehká blonďatá Marie Dreslerová, v románu nazývaná Marie a Dagmar. Tady si autor pohrál trochu s fantazií. Rozhodně totiž obě dívky ze svých domů na sebe nemohly vidět. Mariin byt v činžovním domě u nádraží je sice Ireninu bydlišti blízko, ale cloní mu jiné domy.

Radnice, Beránek, Kamenice a sex shop

Vlastně celý román je možné vzít a jít po něm jako s mapou Náchodem. Když psal Škvorecký Zbabělce, dokonce si mapu Náchoda nakreslil a zakresloval do ní děj románu. Tak podle knihy projdete třeba celé náměstí, prohlédnout si můžete radnici, poštu, lázně, hotel u Beránka (v románu vinárna u Lva) a spoustu dalších míst.

Třeba také Gymnázium Aloise Jiráska, kde Škvorecký studoval, v tamní kapli ministroval a ve školním časopise uveřejnil svou první povídku.

Dům, kde žila rodina Škvoreckých

Stále v Náchodě stojí i dům, ve kterém Josef Škvorecký strávil většinu života. V jeho bytě, dlouho poté, co tam jeho rodina už nebydlela a spisovatel žil desítky let v kanadském Torontu, dokonce shodou okolností založili náchodské Občanské fórum.

A velmi úsměvné je to, co se v přízemí domu nachází dnes. Tam, kde žil nesmělý, lyrický a povětšinou jen platonicky po dívkách nešťastně toužící Danny alias Josef, dnes sídlí sex shop.

Spustit audio

Související