Příběhy východočeských pasáží. Toulky městskými průchody s neopakovatelnou atmosférou
Španielova pasáž v Náchodě je dlouhá jen pár desítek metrů, přesto je s životem města „propletená“
Petr Voldán nás zve na krátké toulky po východočeských pasážích. Jak vznikaly, jakou mají historii a zda je v nich i dnes stále živo a veselo jako před lety, to vše se dozvíte v jeho pětidílném seriálu s názvem Příběhy pasáží.
Další, už třetí zastávkou našeho seriálu je Náchod. Ten má sice novodobou prodejní pasáž Magnum, ale ta se podobá novodobým nákupním prostorám v řadě jiných měst. Ovšem pasáž, která budí už svým názvem zvědavost a je i těsně spojená s historií Náchoda, to je Španielova pasáž.
Dlouhá pouhých pár desítek metrů, přesto se životem města doslova „propletená“. Inspirací k jejímu vzniku byly navíc pasáže pražské, jak v dokumentu připomíná při vzpomínce na svého pradědečka Aneta Španielová.
Vrátíme se tak s ní do časů před rokem 1928, který je uveden i se jménem architekta Bohumila Kuchaře na fasádě domu v místě, kde se z pasáže vyjde směrem k náchodskému nádraží. Právě architekt Kuchař byl za realizací představy, že by i Náchod mohl mít na rohu ulic Kamenice a Plhovská svoji pasáž.
A od kronikářky města Aleny Čtvrtečkové se rovněž dozvíte, že mezi dalšími zajímavými náchodskými realizacemi architekta Kuchaře - žáka Jana Kotěry - není například jen Husův sbor.
Ale Španielova pasáž je prostřednictvím dalšího člena rodiny Bohumíra Španiela, pedagoga a malíře, spojena i s další významnou osobností, náchodským rodákem Josefem Škvoreckým. Byli totiž nejen kamarády, právě Bohumír Španiel je “Rosťou Pittermanem” ze Škvoreckého knih...
Na historickou podobu a atmosféru pasáže si pamatuje a v rozhlasovém dokumentu vzpomíná také Věra Tomanová, která mi vyprávěla, proč pro ni byla Španielova pasáž v dětských letech lákadlem. A přidala i zajímavost z poválečných dnů.
Jenomže nejen pamětníky nebo potomky stavitele pasáže současný stav objektu netěší. Zanedbaná Španielova pasáž dnes rozhodně není lákadlem. Na úpravy a údržbu pořádku a čistoty ale nemá rodina - i daleko za hranicemi města známého jména - bez pomoci města síly.
Ovšem, protože s názorem, že jde o špatnou vizitku i pro Náchod, souhlasí také starosta Jan Birke, mírně optimisticky si myslím, že by obě strany mohly nakonec najít společnou řeč...
A Španielova pasáž by v budoucnu mohla dělat čest jak svému jménu, tak také - díky propojení s historií a osobnostmi města - i Náchodu. Když to jinde jde.
Což ukážeme i v posledním pokračování rozhlasového putování za příběhy pasáží. Vydáme se do největší a asi nejvýpravnější pasáže východočeského regionu, do pardubické prvorepublikové Machoňovy pasáže.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka