Příběhy východočeských pasáží. Toulky městskými průchody s neopakovatelnou atmosférou

Španielova pasáž v Náchodě je dlouhá jen pár desítek metrů, přesto je s životem města „propletená“

24. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Španielova pasáž Náchod - vchod do pasáže

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Petr Voldán nás zve na krátké toulky po východočeských pasážích. Jak vznikaly, jakou mají historii a zda je v nich i dnes stále živo a veselo jako před lety, to vše se dozvíte v jeho pětidílném seriálu s názvem Příběhy pasáží.

Další, už třetí zastávkou našeho seriálu je Náchod. Ten má sice novodobou prodejní pasáž Magnum, ale ta se podobá novodobým nákupním prostorám v řadě jiných měst. Ovšem pasáž, která budí už svým názvem zvědavost a je i těsně spojená s historií Náchoda, to je Španielova pasáž.

Dlouhá pouhých pár desítek metrů, přesto se životem města doslova „propletená“. Inspirací k jejímu vzniku byly navíc pasáže pražské, jak v dokumentu připomíná při vzpomínce na svého pradědečka Aneta Španielová.

Španielova pasáž Náchod: kopie staré pohlednice - prostor dnešní křižovatky ulic Kamenice a Plhovská

Vrátíme se tak s ní do časů před rokem 1928, který je uveden i se jménem architekta Bohumila Kuchaře na fasádě domu v místě, kde se z pasáže vyjde směrem k náchodskému nádraží. Právě architekt Kuchař byl za realizací představy, že by i Náchod mohl mít na rohu ulic Kamenice a Plhovská svoji pasáž.

A od kronikářky města Aleny Čtvrtečkové se rovněž dozvíte, že mezi dalšími zajímavými náchodskými realizacemi architekta Kuchaře - žáka Jana Kotěry - není například jen Husův sbor.

Španielova pasáž Náchod: malba na skle v interiéru bytu Španielových - autor Bohumír Španiel

Ale Španielova pasáž je prostřednictvím dalšího člena rodiny Bohumíra Španiela, pedagoga a malíře, spojena i s další významnou osobností, náchodským rodákem Josefem Škvoreckým. Byli totiž nejen kamarády, právě Bohumír Španiel je “Rosťou Pittermanem” ze Škvoreckého knih...

Na historickou podobu a atmosféru pasáže si pamatuje a v rozhlasovém dokumentu vzpomíná také Věra Tomanová, která mi vyprávěla, proč pro ni byla Španielova pasáž v dětských letech lákadlem. A přidala i zajímavost z poválečných dnů.

Španielova pasáž Náchod - detail fasády

Jenomže nejen pamětníky nebo potomky stavitele pasáže současný stav objektu netěší. Zanedbaná Španielova pasáž dnes rozhodně není lákadlem. Na úpravy a údržbu pořádku a čistoty ale nemá rodina - i daleko za hranicemi města známého jména - bez pomoci města síly.

Ovšem, protože s názorem, že jde o špatnou vizitku i pro Náchod, souhlasí také starosta Jan Birke, mírně optimisticky si myslím, že by obě strany mohly nakonec najít společnou řeč...

Španielova pasáž Náchod: foto současného stavu křižovatky

A Španielova pasáž by v budoucnu mohla dělat čest jak svému jménu, tak také - díky propojení s historií a osobnostmi města - i Náchodu. Když to jinde jde.

Což ukážeme i v posledním pokračování rozhlasového putování za příběhy pasáží. Vydáme se do největší a asi nejvýpravnější pasáže východočeského regionu, do pardubické prvorepublikové Machoňovy pasáže.

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.