Příběhy východočeských pasáží. Toulky městskými průchody s neopakovatelnou atmosférou

Štěstí, muška jenom zlatá. Toulky pasáží Jaroslava Žáka v Jaroměři aneb příběh študácký i kantorský

Petr Voldán nás zve na krátké toulky po východočeských pasážích. Jak vznikaly, jakou mají historii a zda je v nich i dnes stále živo a veselo jako před lety, to vše se dozvíte v jeho pětidílném seriálu s názvem Příběhy pasáží.

V druhém dílu série vás zavedeme shodou okolností opět do královského věnného města. Tentokrát budeme ale v Jaroměři mapovat modernější historii.

Pasáž Jaroslava Žáka v Jaroměři z náměstí Československé armády

Navrhnout pasáž v městské památkové zóně, navíc se vypořádat se šestimetrovým výškovým rozdílem mezi náměstím Československé armády a prostorem Na Valech, to byl úkol pro čtveřici autorů z brněnské kanceláře „O dům dál - architekti”. Jedním z jejich cílů je prostory „zútulňovat”. Což se jim v centru Jaroměře podle mého povedlo.

A že například pomáhá pasáž Jaroslava Žáka mimo jiné i oživit historické centrum Jaroměře, uslyšíte od starosty Josefa Horáčka.

Vznik nové pasáže se ale v Jaroměři neobešel bez diskusí a dokonce i protestů

Tablo - oktáva A. 1942

Nicméně pasáž funguje a centrum města zjevně oživuje. Navíc popularizuje už ve svém názvu významnou postavu, spojenou s novodobou historií Jaroměře, především místního gymnázia.

Přijďte si lehnout pod Gočárův lustr do Wenkeova domu v Jaroměři. Jen tak jej uvidíte v celé kráse

Lustr od Josefa Gočára ve Wankeově domě v Jaroměři

V Jaroměři máme jeden nádherný dům, kterého si určitě každý okamžitě všimne, už když třeba jen projíždí městem po hlavní silnici z Hradce Králové směrem na Náchod. Jde o bývalý obchodní dům obchodníka Wenkeho, který je jednou z prvních realizací architekta Josefa Gočára. Byl vystavěn v letech 1909 - 1911 a 20. února 2017 jej vláda vyhlásila Národní kulturní památkou. V tomto domě sídlí jaroměřské městské muzeum. A ředitel jaroměřského muzea Rudolf Havelka, už sedí v našem studiu.

Ale připomínkou kantora, spisovatele, scénáristy a novináře Jaroslava Žáka, který ve městě působil deset let, jsou i citáty z jeho děl a pak také kavárna se vśe říkajícím názvem „Žákova studovna”.

Rád mohu potvrdit, že je to časté útočiště nejen studentů, obecně mladých lidí, ale návštěvníků napříč generacemi. A tak jsem si pochopitelně jednu ze schůzek s profesorkou gymnázia Jaroslava Žáka v Jaroměři Evou Stejskalovou domluvil právě v kavárenské „studovně” v pasáži.

V dokumentu totiž uslyšíte od paní profesorky, která se dlouhá léta zabývá životem a dílem Jaroslava Žáka, proč nakonec nese jeho jméno nejen letos století slavící gymnázium, ale i moderní, nová pasáž.

Pasáž Jaroslava Žáka v Jaroměři - boční schodiště

A pořad vlastně doslova naplňuje titulek série „Příběhy pasáží východočeského regionu” příběhem zajimavé osobnosti, kterou znáte možná nevědomky skoro všichni díky filmům a knihám jako je „Študáci a kantoři” nebo „Škola základ života” nebo „Cesta do hlubin študákovy duše”.

Věřím, že vás v nedělní podvečer potěší i legendární úryvek o tom, jak student Čuřil zápasí s verši na téma co je to štěstí, ta muška jenom zlatá...

A za týden se vypravíme za dalším příběhem - konkrétně do Náchoda, kde je pasáž Španielova.

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.