Příběhy východočeských pasáží. Toulky městskými průchody s neopakovatelnou atmosférou

Štěstí, muška jenom zlatá. Toulky pasáží Jaroslava Žáka v Jaroměři aneb příběh študácký i kantorský

10. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pasáž Jaroslava Žáka v Jaroměři

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Petr Voldán nás zve na krátké toulky po východočeských pasážích. Jak vznikaly, jakou mají historii a zda je v nich i dnes stále živo a veselo jako před lety, to vše se dozvíte v jeho pětidílném seriálu s názvem Příběhy pasáží.

V druhém dílu série vás zavedeme shodou okolností opět do královského věnného města. Tentokrát budeme ale v Jaroměři mapovat modernější historii.

Pasáž Jaroslava Žáka v Jaroměři z náměstí Československé armády

Navrhnout pasáž v městské památkové zóně, navíc se vypořádat se šestimetrovým výškovým rozdílem mezi náměstím Československé armády a prostorem Na Valech, to byl úkol pro čtveřici autorů z brněnské kanceláře „O dům dál - architekti”. Jedním z jejich cílů je prostory „zútulňovat”. Což se jim v centru Jaroměře podle mého povedlo.

A že například pomáhá pasáž Jaroslava Žáka mimo jiné i oživit historické centrum Jaroměře, uslyšíte od starosty Josefa Horáčka.

Vznik nové pasáže se ale v Jaroměři neobešel bez diskusí a dokonce i protestů

Tablo - oktáva A. 1942

Nicméně pasáž funguje a centrum města zjevně oživuje. Navíc popularizuje už ve svém názvu významnou postavu, spojenou s novodobou historií Jaroměře, především místního gymnázia.

Přijďte si lehnout pod Gočárův lustr do Wenkeova domu v Jaroměři. Jen tak jej uvidíte v celé kráse

Lustr od Josefa Gočára ve Wankeově domě v Jaroměři

V Jaroměři máme jeden nádherný dům, kterého si určitě každý okamžitě všimne, už když třeba jen projíždí městem po hlavní silnici z Hradce Králové směrem na Náchod. Jde o bývalý obchodní dům obchodníka Wenkeho, který je jednou z prvních realizací architekta Josefa Gočára. Byl vystavěn v letech 1909 - 1911 a 20. února 2017 jej vláda vyhlásila Národní kulturní památkou. V tomto domě sídlí jaroměřské městské muzeum. A ředitel jaroměřského muzea Rudolf Havelka, už sedí v našem studiu.

Ale připomínkou kantora, spisovatele, scénáristy a novináře Jaroslava Žáka, který ve městě působil deset let, jsou i citáty z jeho děl a pak také kavárna se vśe říkajícím názvem „Žákova studovna”.

Rád mohu potvrdit, že je to časté útočiště nejen studentů, obecně mladých lidí, ale návštěvníků napříč generacemi. A tak jsem si pochopitelně jednu ze schůzek s profesorkou gymnázia Jaroslava Žáka v Jaroměři Evou Stejskalovou domluvil právě v kavárenské „studovně” v pasáži.

V dokumentu totiž uslyšíte od paní profesorky, která se dlouhá léta zabývá životem a dílem Jaroslava Žáka, proč nakonec nese jeho jméno nejen letos století slavící gymnázium, ale i moderní, nová pasáž.

Pasáž Jaroslava Žáka v Jaroměři - boční schodiště

A pořad vlastně doslova naplňuje titulek série „Příběhy pasáží východočeského regionu” příběhem zajimavé osobnosti, kterou znáte možná nevědomky skoro všichni díky filmům a knihám jako je „Študáci a kantoři” nebo „Škola základ života” nebo „Cesta do hlubin študákovy duše”.

Věřím, že vás v nedělní podvečer potěší i legendární úryvek o tom, jak student Čuřil zápasí s verši na téma co je to štěstí, ta muška jenom zlatá...

A za týden se vypravíme za dalším příběhem - konkrétně do Náchoda, kde je pasáž Španielova.

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?