Příběhy východočeských pasáží. Toulky městskými průchody s neopakovatelnou atmosférou

V Pasáži 80 ve Dvoře Králové nad Labem sice nezabloudíte, ale centrum města krásně oživila

Petr Voldán nás zve na krátké toulky po východočeských pasážích. Jak vznikaly, jakou mají historii a zda je v nich i dnes stále živo a veselo jako před lety, to vše se dozvíte v jeho pětidílném seriálu s názvem Příběhy pasáží.

První část naší série vás zavede do královského věnného města Dvora Králové nad Labem. Úvodní část o filosofii architektonického prvku pasáže probíráme s „nadhledem“ s ing. architektem Ondřejem Kamenickým (mimochodem s kořeny ve východočeském regionu), který patří k týmu mladých nadšených fanoušků pasáží a stojí za tváří pražské pasáže České národní banky. Ta je - nikoli náhodou - známá také jako Pasáž českého designu.

Ale zpět do Dvora Králové. Na místo dnešní Pasáže 80 zavzpomínáme s bývalým kronikářem města Václavem Bartoškou, který si pamatuje i bývalý hotel Kopp.

Pasáž 80 v podvečer - Dvůr Králové nad Labem

Dlouhá léta chátrajícímu prostoru vtiskl novou podobu ve spolupráci s investorem ing. Petr Týfa. Další host u našeho mikrofonu, který - jako rodák a dnes stále obyvatel Dvora Králové nad Labem - dobře zná atmosféru města.

Pasáž 80 - Dvůr Králové nad Labem

Uslyšíte ale také názor předsedy architektonické komise města ing. architekta Oty Černého, se kterým jsme se shodli, že Pasáž 80 nejen propojila náměstí s Valovou uličkou a celou klidovou zónou kolem centra, ale také tuto část Dvora Králové zkulturnila.

Mimochodem, v dokumentu se také dozvíte, proč se jmenuje zrovna Pasáž 80.

Příklad ze Dvora Králové ukazuje, že i když v tamní pasáži asi nezabloudíte, jako - v nadsázce v jedné ze svých písní Karel Gott, kterého uslyšite také - přesto se do města hodí.

I malá města mohou mít své funkční pasáže. Což se budu snažit potvrdit i v dalším pokračování série příští neděli. V příběhu Pasáže Jaroslava Žáka v Jaroměři.

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.