Voňavé cestování s Jiřím Sýkorou, který v Pardubicích pokračuje v rodinné tradici pražení kávy

Tentokrát budu cestovat s Jiřím Sýkorou. Ten v Pardubicích pokračuje v rodinné tradici pražení kávy. Tak se vydáme hned do několika světadílů. Cílem budou kávovníkové plantáže, kde si prodejci kávy přímo na místě vybírají z různých druhů tu správnou, pro jejich zákazníky nechutnější. 

S kávou začal pracovat pradědeček Jiřího Sýkory už v roce 1884, když se seznámil s italským obchodníkem z Terstu. Obchodník s kávou a koloniálním zboží, původem z Heřmanova Městce, pak pokračoval v psaní historie rodinné firmy v Pardubicích, aby jeho receptury a pražení kávy převzal Vilém Damián Sýkora.

S Jiřím Sýkorou se ale z kavárny Ditrict 5 v budově Českého rozhlasu v Hradci Králové vypravíme nejen do historie firmy. Podíváme se za kávou na Jamajku a budu se ptát na specifický způsob sklizně kávy na ostrově ve střední Americe.

Voňavé putování za kávou s Jiřím Sýkorou - Vietnam

Zavítáme i do Vietnamu, protože jde o jednoho z největších vývozců kávy na světě. Nebudou chybět ani zážitky provoněné kavou z Kostariky nebo z Filipín.

A je káva z Kuby skutečně tak intenzivní, jemná a sladká, jak se tvrdí? Co v různých zemích přidávají při pražení ke kávě? Má náš “turek” něco společného s Tureckem?

Nezapomeneme ani na zajímavé kavárny z celého světa. Víte například, že jednu ojedinělou - “skleněnou” - vybavil v Jižní Koreji originálními taburetkami Bořek Šípek?

Jak vidíte, budeme tentokrát s Jiřím Sýkorou v kavárně v Havlíčkově ulici “Na cestách” opravdu zajímavých a kávou provoněných obrazně i doslova. Tu kávu si totiž s námi můžete po 18. hodině klidně dát. A být přitom součástí živého rozhlasového vysílaní.

Tak přijďte nebo si nalaďte Český rozhlas Hradec Králové či Pardubice - těšíme se na Vás.

Váš Petr Voldán!

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...