Brambor, topinambur nebo jakon. Okopaniny jako superpotraviny, nejlepší potravinový koncentrát světa
Brambory a netradiční hlíznaté okopaniny jsou tématem dnešní radioporadny. Drobní pěstitelé chystají sadbu nebo už mají zasazeno. A možná po našem povídání přidají i nějaký netradiční druh, jako jsou například batáty, topinambur nebo jakon.
Ředitel Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě Ing. Jaroslav Čepl, CSc. hovoří v naší radioporadně o netradičních okopaninách a jejich pěstování.
Jak často jíte brambory nebo jiné okopaniny?
Brambory jím poměrně často, nejméně třikrát týdně. A samozřejmě i ze studijních důvodů. Jsem takový ochutnávač a zkoušeč. Takže se snažím ochutnat co nejvíce odrůd. Takže snad nemám ani nějakého přímo favorita. Nebo se dost často mění.
V porovnání s přílohami jako rýže a těstoviny, to brambory vyhrávají na celé čáře co se týče energetického příjmu a kvality dodaných živin.
Ing. Jaroslav Čepl, CSc., ředitel Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě
Roste nám i cena brambor. A ta se prý také odvíjí od toho, kolik brambor se k nám přiveze z Německa?
Cena se samozřejmě určuje v rámci Evropské unie a země, odkud nejvíce brambory dovážíme, je Německo. Tedy i jejich potenciál v podobě nadúrody se u nás projeví cenově. Ovšem každý rok je jiný a nyní právě končíme sezónu 2021-22. Zanedlouho budou na trhu naše české rané brambory a začne opět úplně znovu.
Čtěte také
Vyplatí se pěstovat brambory i zahrádkářům?
Drobným pěstitelům se to vyplatí zcela určitě, protože k tomu přistupují podle hesla: co si sám vypěstuji, to je nejlepší. A je to tak správně. Jinak je to potom u velkých pěstitelů otázka ceny a uplatnění na trhu. Brambory jsou náročná plodina co se týče nákladů na pěstování, na sadbu, na technologie, na přípravky pro ochranu a tak dále.
Ve vašem výzkumném ústavu prý máte devět druhů brambor, čtyři druhy topinambur a dva druhy jakonu. Čím se liší netradiční hlíznaté okopaniny od tradičních brambor?
Pojmem okopaniny označujeme plodiny, které se historicky musely chránit proti plevelům, provzdušňovat půdu a nakypřovat, tedy okopávat.
Ovšem botanicky do okopanin patří spousta čeledí rostlin, mezi kterými jsou velké rozdíly. Takže do okopanin vedle brambor patří například i meloun. Ale i rostliny podobné bramborům se velmi liší zejména poměrem vody a sušiny či obsahem minerálních látek.
Čtěte také
Netradiční okopaniny se také často řadí mezi takzvané superpotraviny.
Osobně bych asi nevolil přímo takové označení, ale je pravdou, že se tyto plodiny vyznačují vysokým obsahem vitamínů a dalších potřebných látek pro náš organismus. Mnohé neobsahují cukr, ale inulín, což je jejich další benefit. Těch kladů bychom opravdu našli hodně.
A možná, pokud bychom je všechny shrnuli, tak název superpotraviny by si opravdu zasloužily.
Co považujete na bramborách za to nejdůležitější a podstatné. Je to vzhled nebo chuť?
Ne nadarmo se říká, že brambory jsou nejlepší a nejlevnější potravinový koncentrát na světě. Když se jen podíváme do lidové moudrosti, tak si vzpomínám na výrok: brambory a zelé, živobytí celé. Nebo: kdo má brambory, nemusí se bát ničeho.
Čtěte také
Tedy brambory v historii opravdu sehrály svoji úlohu v tom, že na přelomu 18. a 19. století, když byla na vzestupu evropská populace, lidé se začali stěhovat do měst a zemědělství trošku upadalo, tak brambory umožnily nasytit velké množství lidí. Ale nejen nasytit, dodávají současně i potřebné látky, vitamíny a minerály. Vitamín C, hořčík, draslík, skupinu vitamínu D a tak dále.
Myslím si, že i v porovnání s dalšími tradičními přílohami, jako je rýže a těstoviny, tak to brambory vyhrávají na celé čáře. Co se týče energetického příjmu a kvality dodaných živin.
Můžeme brambory pěstovat i z hlízy, kterou jsme si přinesli z obchodu?
Pěstování brambor z nakoupených konzumních hlíz bych nedoporučoval. Spíš bych radil investovat do kvalitní a certifikované sadby. Ta je běžně k dostání, nejen ve speciálních zahrádkářských prodejnách, ale dokonce i v některých supermarketech.
Tam totiž máme záruku, že hlízy jsou zdravé, bez výskytu virových chorob, které by velmi snižovaly výnos.
Celou bramborářskou radioporadnu s Ing. Jaroslavem Čeplem, CSc. si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Zapékané brambory milují děti i dospělí. Udělejte si je netradičně s cuketou a nebudete litovat
Češi mají brambory děsně rádi a berou je jako samozřejmý základ spousty tradičních jídel. Jsou neuvěřitelně univerzální a je s nimi spojena spousta různých úprav.
-
Za bramborové šišky s tvarohem a švestkami vás nečeká bramborová medaile, všichni si pochutnají
Jde o jednoduchý a velmi chutný pokrm, který může připravit i kuchařský začátečník. Bramborové šišky s tvarohem a švestkami vám určitě přijdou k chuti.
-
Z obyčejného bramborového těsta můžete vykouzlit parádní jídlo. Třeba plněné bramborové taštičky
Jde o jednoduchý a velmi chutný pokrm, který může připravit i kuchařský začátečník. Plněné bramborové taštičky vám přijdou k chuti. Jídla z brambor jsou populární u dětí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.