Bosá chůze po nerovném povrchu a po špičkách je prevencí dětské ploché nohy

24. září 2019

Dětská ortopedie je malý, ale významný podobor ortopedie, zabývající se vyhledáváním a léčbou vad pohybového aparátu v dětském věku.

Specialista na dětskou ortopedii, MUDr. Ondřej Adamec ze 2. ortopedické kliniky Fakultní nemocnice v Praze - Motole, je hostem naší radioporadny na téma: Dětská noha z pohledu ortopeda.

MUDr. Ondřej Adamec ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Jednou z častých ortopedických vad u dětí je plochá noha. Jedná se o popisný termín, značící snížení především její podélné a v některých případech i příčné klenby. Se sklonem k plochonoží se děti mohou narodit, stejně často se však jedná o postupně získanou vadu. Pro dobrou funkci nohy má přitom správně vytvořená klenba rozhodující význam.

Čím se dětská nožka liší od nohy dospělé?

Dětská noha se vyznačuje rychlým růstem a především flexibilitou. Z velké části pouze chrupavčité základy budoucích kostí jsou mezi sebou spojeny relativně volnými vazy. Na tvar a správnou funkci nohy má však vzájemné postavení kostí zásadní vliv.

Bosé nohy (ilustrační foto)

U dětí je tak, na rozdíl od dospělých, mnohem více závislé na dostatečné síle a správné funkci svalů, které nohu ovládají - tedy především svalů v oblasti bérce.

Co je pro vývoj nohy důležité?

Rostoucí noha je velice tvárná. Je nesmírně důležité, aby se vyvíjela bez přetížení a zároveň aby byly ovládající svaly v době růstu dostatečně trénovány a adaptovány na zvyšující se tělesnou hmotnost. Zde můžeme v současné dětské populaci sledovat neblahý vliv sedavého způsobu života a rostoucího procenta obézních dětí.

Jak poznám, že jsou nohy mého dítěte v pořádku?

Naprostá většina dětských nohou je zdravých a přes jistou variabilitu ve svém vzhledu plně funkčních.

Čtěte také

Známkami možného problému je především bolest, dále kulhání, pravidelné otlaky v běžné obuvi, odmítání chůze či nadměrná únava při běžné zátěži.

Závažnými příznaky je pak ztráta flexibility či rychlá změna tvaru nohy - mohou být pozdním projevem vrozené vady i nového onemocnění (únavové zlomeniny, zánětu či tumoru).

Ve všech těchto případech je proto dobré trvat na vyšetření specializovaným dětským ortopedem.

Jaký je vliv obuvi na vývoj nohy a celkový rozvoj dítěte?

Dle mého názoru je relativně malý, pokud vyloučíme skutečné extrémy ve špatném tvaru a velikosti zvolené boty. Noha se desítky tisíc let vyvíjela bosá, teprve poslední stovky let je obouvána; navíc především kvůli ochraně před mrazem, špínou a zraňujícími povrchy. V důsledku obutí tedy došlo v průběhu poslední doby spíše ke zchoulostivění našich nohou.

V obouvání dospělých sílí trend „bosého obutí“, barefoot obuvi. Jak je tomu u dětí?

Bosou nohou se dítě od prvních krůčků učí vnímat podklad, jeho tvar a strukturu. Pomáhá mu to rozvíjet polohocit, udržovat stabilitu a výrazně účinnější je pak i stimulace svalů nohou a bérců. Čím je bota tužší a vyšší (typicky kotníková), tím více jsou všechny tyto fyziologické mechanizmy znehodnocovány.

Jana Kudyvejsová a MUDr. Ondřej Adamec ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celá řada zdravých dětí v těchto vysoce „protektivních“ botách chodí viditelně hůře, nebo je dokonce nosit odmítá. Osobně s těmito doporučeními zvýšené ochrany dětských nohou před „poškozením“ běžným užíváním hluboce nesouhlasím. Tento směr zásadně ztěžuje přirozenou přípravu nohy na budoucí zátěž.

Jak tedy vybrat správnou dětskou botu?

Je to jednoduché. Mezi důležité zásady při výběru počítáme správnou velikost -v nadměrku ideálně 1-1,5 cm, široké přednoží, dobrou fixaci v oblasti nártu a pro chůzi na převážně tvrdém povrchu pak pevné vedení paty. Bota postačí nízká, má být lehká z prodyšného materiálu, s pružnou a ohebnou podrážkou.

Děti vyrůstají ze svých bot a vyletí z hnízda (ilustrační foto)

Naprosté většině dětí pak postačí běžná obuv tradiční značky s poctivou změnou velikosti kopírující nepravidelný růst nohy. Navíc je nezbytné si uvědomit, že ani ta nejdražší bota s nejvyšší certifikací vám však nepomůže, pokud má noha vašeho dítěte významný problém se svou funkcí.

Dětská plochá noha se nejčastěji léčí ortopedickou vložkou. Jsou i jiné možnosti?

Vložky jsou v českých zemích - a nejen tam - dle mého názoru nesmírně nadužívány. Pouhá změna tvaru nohy či lehká a nebolestivá porucha její funkce není v žádném případě důvodem k tomu, aby noha dostala podpůrnou „berličku“. Jak jsme si říkali na začátku, za dokonalý tvar a bezchybnou funkci dětské nohy zodpovídají svaly. A právě ty jsou při pouhém nošení vložek odsouzeny k dalšímu snížení své činnosti.

Čtěte také

Naprosto zásadní roli v léčení flexibilního plochonoží tak hraje po celou dobu jeho trvání hraje pravidelné denní cvičení, spočívající v jednoduchém protahování a současném posilování klíčových svalů. Indivuduální vložky jsou pak indikovány pouze u těžkých forem flexibilního plochonoží, kde pomáhají chránit nohu před přetížením a částečně korigovat její tvar v průběhu vyzrávání.

Dětskou plochou nohu operujeme spíše výjimečně; tam, kde není po ukončení jejího vývoje naděje na dostatečnou vnitřní stabilitu - typicky u poruchy tvaru, vzájemného poměru a postavení kostí, výrazné chabosti vazů či závažné poruše funkce podpůrných svalů.

Existuje nějaká prevence?

Ano. Zajistěte pro vás i své dítě aktivní styl života a bojujte s nadváhou. Bosá chůze po nerovném povrchu a po špičkách je pak jednoduchou denní prevencí dětské ploché nohy.

Celou radioporadnu s MUDr. Ondřejem Adamcem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související