Bosá chůze po nerovném povrchu a po špičkách je prevencí dětské ploché nohy
Dětská ortopedie je malý, ale významný podobor ortopedie, zabývající se vyhledáváním a léčbou vad pohybového aparátu v dětském věku.
Specialista na dětskou ortopedii, MUDr. Ondřej Adamec ze 2. ortopedické kliniky Fakultní nemocnice v Praze - Motole, je hostem naší radioporadny na téma: Dětská noha z pohledu ortopeda.
Jednou z častých ortopedických vad u dětí je plochá noha. Jedná se o popisný termín, značící snížení především její podélné a v některých případech i příčné klenby. Se sklonem k plochonoží se děti mohou narodit, stejně často se však jedná o postupně získanou vadu. Pro dobrou funkci nohy má přitom správně vytvořená klenba rozhodující význam.
Čím se dětská nožka liší od nohy dospělé?
Dětská noha se vyznačuje rychlým růstem a především flexibilitou. Z velké části pouze chrupavčité základy budoucích kostí jsou mezi sebou spojeny relativně volnými vazy. Na tvar a správnou funkci nohy má však vzájemné postavení kostí zásadní vliv.
U dětí je tak, na rozdíl od dospělých, mnohem více závislé na dostatečné síle a správné funkci svalů, které nohu ovládají - tedy především svalů v oblasti bérce.
Co je pro vývoj nohy důležité?
Rostoucí noha je velice tvárná. Je nesmírně důležité, aby se vyvíjela bez přetížení a zároveň aby byly ovládající svaly v době růstu dostatečně trénovány a adaptovány na zvyšující se tělesnou hmotnost. Zde můžeme v současné dětské populaci sledovat neblahý vliv sedavého způsobu života a rostoucího procenta obézních dětí.
Jak poznám, že jsou nohy mého dítěte v pořádku?
Naprostá většina dětských nohou je zdravých a přes jistou variabilitu ve svém vzhledu plně funkčních.
Čtěte také
Známkami možného problému je především bolest, dále kulhání, pravidelné otlaky v běžné obuvi, odmítání chůze či nadměrná únava při běžné zátěži.
Závažnými příznaky je pak ztráta flexibility či rychlá změna tvaru nohy - mohou být pozdním projevem vrozené vady i nového onemocnění (únavové zlomeniny, zánětu či tumoru).
Ve všech těchto případech je proto dobré trvat na vyšetření specializovaným dětským ortopedem.
Jaký je vliv obuvi na vývoj nohy a celkový rozvoj dítěte?
Dle mého názoru je relativně malý, pokud vyloučíme skutečné extrémy ve špatném tvaru a velikosti zvolené boty. Noha se desítky tisíc let vyvíjela bosá, teprve poslední stovky let je obouvána; navíc především kvůli ochraně před mrazem, špínou a zraňujícími povrchy. V důsledku obutí tedy došlo v průběhu poslední doby spíše ke zchoulostivění našich nohou.
V obouvání dospělých sílí trend „bosého obutí“, barefoot obuvi. Jak je tomu u dětí?
Bosou nohou se dítě od prvních krůčků učí vnímat podklad, jeho tvar a strukturu. Pomáhá mu to rozvíjet polohocit, udržovat stabilitu a výrazně účinnější je pak i stimulace svalů nohou a bérců. Čím je bota tužší a vyšší (typicky kotníková), tím více jsou všechny tyto fyziologické mechanizmy znehodnocovány.
Celá řada zdravých dětí v těchto vysoce „protektivních“ botách chodí viditelně hůře, nebo je dokonce nosit odmítá. Osobně s těmito doporučeními zvýšené ochrany dětských nohou před „poškozením“ běžným užíváním hluboce nesouhlasím. Tento směr zásadně ztěžuje přirozenou přípravu nohy na budoucí zátěž.
Jak tedy vybrat správnou dětskou botu?
Je to jednoduché. Mezi důležité zásady při výběru počítáme správnou velikost -v nadměrku ideálně 1-1,5 cm, široké přednoží, dobrou fixaci v oblasti nártu a pro chůzi na převážně tvrdém povrchu pak pevné vedení paty. Bota postačí nízká, má být lehká z prodyšného materiálu, s pružnou a ohebnou podrážkou.
Naprosté většině dětí pak postačí běžná obuv tradiční značky s poctivou změnou velikosti kopírující nepravidelný růst nohy. Navíc je nezbytné si uvědomit, že ani ta nejdražší bota s nejvyšší certifikací vám však nepomůže, pokud má noha vašeho dítěte významný problém se svou funkcí.
Dětská plochá noha se nejčastěji léčí ortopedickou vložkou. Jsou i jiné možnosti?
Vložky jsou v českých zemích - a nejen tam - dle mého názoru nesmírně nadužívány. Pouhá změna tvaru nohy či lehká a nebolestivá porucha její funkce není v žádném případě důvodem k tomu, aby noha dostala podpůrnou „berličku“. Jak jsme si říkali na začátku, za dokonalý tvar a bezchybnou funkci dětské nohy zodpovídají svaly. A právě ty jsou při pouhém nošení vložek odsouzeny k dalšímu snížení své činnosti.
Čtěte také
Naprosto zásadní roli v léčení flexibilního plochonoží tak hraje po celou dobu jeho trvání hraje pravidelné denní cvičení, spočívající v jednoduchém protahování a současném posilování klíčových svalů. Indivuduální vložky jsou pak indikovány pouze u těžkých forem flexibilního plochonoží, kde pomáhají chránit nohu před přetížením a částečně korigovat její tvar v průběhu vyzrávání.
Dětskou plochou nohu operujeme spíše výjimečně; tam, kde není po ukončení jejího vývoje naděje na dostatečnou vnitřní stabilitu - typicky u poruchy tvaru, vzájemného poměru a postavení kostí, výrazné chabosti vazů či závažné poruše funkce podpůrných svalů.
Existuje nějaká prevence?
Ano. Zajistěte pro vás i své dítě aktivní styl života a bojujte s nadváhou. Bosá chůze po nerovném povrchu a po špičkách je pak jednoduchou denní prevencí dětské ploché nohy.
Celou radioporadnu s MUDr. Ondřejem Adamcem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Napadá vaše dítě na jednu nohu? Každé kulhající dítě musí vyšetřit lékař; podcenění se nevyplácí
MUDr. Ondřej Adamec, konzultant pro dětskou ortopedii Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie Fakultní nemocnice v Praze - Motole, je hostem naší radioporadny.
-
Víte, jak se od běžné pedikúry liší medicinální pedikúra? Je vhodná pro diabetiky, ale nejen pro ně
Medicinální či přístrojová pedikúra je moderní komfortní způsob péče o nehty a kůži na nohou, při kterém není nutné nohy předem namáčet, ani používat skalpel a žiletky.
-
Když vás bolí hlava, měli byste se začít zajímat o své nohy. S čím vám pomůže podiatr?
MUDr. Miroslav Havrda hostem naší radioporadny na téma: správná péče o vaše nohy a chodidla. Nohy odrážejí vitalitu organismu, jak se cítí vaše nohy, tak se cítíte celkově.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.