Aplikace analyzuje řeč během telefonního hovoru a měla by rozpoznat nastupující Parkinsonovu nemoc
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.
Čtěte také
Pozůstatky osídlení v místě, kudy procházela jedna z hlavních větví euroasijské Hedvábné stezky, odhalili v jižním Kyrgyzstánu vědci a studenti plzeňské katedry archeologie. Spolupracovali s místní Ošskou státní univerzitou. Díky objevené kuchyňské a stolní keramice a také pozůstatkům potravin získali svědectví o vysokých standardech každodenního života v průběhu více než dvou tisíciletí. V dříve neprobádané stepní oblasti, která byla po tisíciletí kontaktní zónou mezi kulturami usedlých zemědělců a kočovníků, zkoumali několik týdnů způsoby obživy a proměňující se přírodní prostředí.
Rozšířit spolupráci s průmyslovými podniky umožní Technické univerzitě v Liberci speciální elektronový mikroskop, který pořídil zdejší Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CXI) v rámci přeshraničního česko-saského projektu. Vědcům umožní nahlédnout pod povrch zkoumaných vzorků. V Česku mají podobné vybavení jen dvě pracoviště, nejbližší je v Brně. Speciální mikroskop, který umožňuje vidět na úrovni několika atomů.
Objev vody na měsíci potvrdili američtí vědci z NASA přesně před 15 lety. Novinka tehdy povzbudila další výzkum měsíce. Pro budoucí mise bude tamní voda cenným zdrojem surovin. Podrobnosti v příspěvku Martina Srba.
Čtěte také
Téměř polovině tropických druhů korálů, které tvoří korálové útesy, hrozí vyhynutí, uvádí zpráva Mezinárodního svazu ochrany přírody (UICN). Na vině je podle vědců klimatická změna způsobená člověkem. Až 892 druhů korálů, které žijí v teplých vodách a v mělkých vodách tropických moří, je podle UICN ohroženo. Způsobilo to zvyšování globální teploty, které vede k tomu, že koráli blednou. Pokud je tento jev vážný a trvá dlouhou dobu, mohou uhynout.
Analyzuje řeč během telefonního hovoru a měla by rozpoznat riziko nastupující Parkinsonovy nemoci. To je česká mobilní aplikace SmartSpeech. Teď ji testují vědci a lékaři z Národního ústavu pro neurologický výzkum. V budoucnu by mohla pomoci s včasnou diagnostikou. Ta je u Parkinsonovy nemoci zásadní. Vedle testů z řeči a pohybu obsahuje aplikace i software, který nahrává telefonní hovory.
Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!
Související
-
Na změnu klimatu reagují zemědělci využíváním rostlinných hormonů. Fungují jako vitamíny u člověka
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Krok vpřed v potírání bakteriálních infekcí. Vědci navrhli peptidy schopné ničit i rakovinové buňky
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Velký úspěch! Čeští vědci jako první spatřili 3D strukturu organického materiálu staršího než Země
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.