Český astronaut Aleš Svoboda by mohl jako druhý Čech odstartovat na misi do vesmíru koncem roku 2026
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.
Pod namodralou atmosférou planet Uran a Neptun se možná ukrývá oceán plný vody hluboký až několik tisíc kilometrů. S takovým závěrem přišel v novém článku vědec z Kalifornské univerzity v Berkeley, upozornil deník The New York Times. Teorie nabízí odpověď na roky trvající polemiku o neobvyklých magnetických polích dvou nejvzdálenějších planet Sluneční soustavy. Uran a Neptun jsou označováni také jako ledoví obři a myšlenka, že se tam v jisté podobě vyskytuje voda, není nová.
Čtěte také
Český astronaut Aleš Svoboda se v německém Kolíně nad Rýnem připravuje na případný let do vesmíru. Mohl by se tak stát po Vladimíru Remkovi druhým Čechem, který by se do vesmíru dostal. Podívat se tam může díky projektu Česká cesta do vesmíru, která má za cíl uskutečnit národní misi na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Pokud vše půjde podle plánu, odstartovat by mohl na konci roku 2026.
Žárové pohřebiště Keltů, slovanské hroby z Velkomoravské říše i sídliště prvních zemědělců z mladší doby kamenné objevili archeologové v Dluhonicích u Přerova, kde prozkoumali 51 hrobů a přes 300 sídlištních objektů. Tyto nálezy při záchranném archeologickém průzkumu podle odborníků dokládají tisíciletý vývoj společnosti a využívání krajiny na území dnešního Přerovska. Jedním z nejvýznamnějších objevů v Dluhonicích je rozsáhlá nekropole z období laténské kultury. Odborníci se domnívají, že pohřebiště vzniklo mezi druhým a třetím stoletím před naším letopočtem, kdy zde Keltové pohřbívali své mrtvé.Čtěte také
Práce v energetice dnes po absolventech vyžaduje nejen klasické silnoproudé znalosti, ale také znalosti průmyslového ICT. Nejmodernější přístroje používané v současné praxi si studenti Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT budou moci vyzkoušet v rámci běžné výuky díky nově otevřené PRE laboratoři. Nové moderní přístroje významně posouvají kvalitu výuky na FEL a představují konkurenční výhodu v oblasti vzdělávání.
Možnost pozorovat vývoj motýla, sledovat vylíhnutí a nechat si ho sednout na ruku mají návštěvníci nového motýlího domu v Teplicích. V tropickém prostředí poletují motýli, jejichž rozpětí křídel je i 20 centimetrů. Součástí atrakce je naučná stezka věnovaná paleontologii, kde se lidé dozví nejnovější poznatky z oboru. V domě, kde je osmdesátiprocentní vlhkost, je v každém okamžiku kolem dvaceti až třiceti druhů motýlů a stovky poletujících i odpočívajících motýlů. Pocházejí z Amazonie, Austrálie, Indie, Afriky, Malajsie, Filipín, Indonésie nebo Mexika.
Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!
Související
-
Technická univerzita v Liberci vyvíjí systém odhalující chyby v jízdě či zárodek kolize u motorkářů
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
5 písmen může člověku zachránit život. Lékaři urgentní péče používají tzv. abecedu záchrany života
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Čeští vědci vyvíjejí kabely pro výstavbu jaderných elektráren, které musí být odolné proti radiaci
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka