5 písmen může člověku zachránit život. Lékaři urgentní péče používají tzv. abecedu záchrany života

21. září 2024

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.

Čtěte také

Posádka historické soukromé mise Polaris Dawn, která tento týden provedla první soukromý výstup do vesmíru, se vrátila na Zemi. Americká společnost SpaceX uvedla, že loď se čtyřmi astronauty kontrolovaně dopadla do vod Mexického zálivu nedaleko Floridy. Čtyřčlenná posádka nejprve jako první lidé po více než 50 letech dosáhli vzdálenosti 1400 kilometrů od Země, ve čtvrtek pak Jared Isaacman a specialistka mise Sarah Gillisová jako první neprofesionální astronauti vystoupili z lodi.

Čeští vědci přispívají do evropské genové databáze ohrožených druhůVědci se snaží vytvořit genovou databázi ohrožených druhů živočichů, rostlin a hub. Na projektu se podílejí i vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR). Konsorcium Evropského referenčního genomového atlasu se pokouší vytvořit genomy 98 ohrožených organismů. Genom je označení pro veškerou genetickou informaci uloženou v DNA a Češi se ve studii zaměřili zejména na analýzu genomů přehlížených druhů hub.

Čtěte také

Noc vědců v 50 českých městech přiblíží dětem i dospělým vědu zábavným způsobemNavštívit biomedicínskou laboratoř, poznat blíže forenzní antropologii nebo například pozorovat proměny hvězdné oblohy mohou lidé při Noci vědců. Akce se uskuteční v pátek 27. září ve večerních hodinách v 50 městech Česka. Jejím cílem je přiblížit veřejnosti vědu zábavným způsobem. Poprvé se Noc vědců v České republice konala v roce 2005.

Lékaři v urgentní péči používají takzvanou abecedu záchrany života. Pět písmen: A,B,C,D,E může zraněnému člověku zachránit život. Ve více než 100 zemích na světě se lékaři traumatologové učí záchranné postupy způsobem, který vyvinula Americká chirurgická společnost. Písmena představují: Airway (kontrola dýchacích cest + imobilizace krční páteře), Breathing (kontrola ventilace), Circulation (kontrola oběhu a krvácení), Disability (kontrola neurologického stavu) a Exposure (obnažení pacienta a kontrola teploty).

Čtěte také

Diagnostická metoda v KNTB pomůže dříve odhalit Alzheimerovu nemoc. Oddělení nukleární medicíny v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně zavádí do rutinní praxe diagnostickou metodu detekce Alzheimerovy nemoci. Díky ní mohou lékaři pomocí přístroje PET/CT nemoc detekovat i několik let před výskytem klinických příznaků. Takzvaný ATLS (Advanced Trauma Life Support), neboli pokročilý systém podpory života, vznikl téměř před 50 lety. Jak se od té doby zlepšila péče o zraněné? 

Archeologové v Nové Dědině u Uničova na Olomoucku odkryli pozůstatky sídliště, které obývali nejstarší zemědělci z mladší doby kamenné. Před 7 000 lety se pravěcí lidé usadili v oblasti s úrodnou půdou vhodnou pro zemědělský způsob života. Sídliště postavili na mírné vyvýšenině nad řekou Oskavou, informovala mluvčí Archeologického centra Olomouc Nikola Orlitová. Odborníci v lokalitě objevili i skupinu žárových hrobů.

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!

autoři: Michal Klokočník , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.