Podle vědců mohl živočišný život na Zemi vzniknout až o 1,5 miliardy let dříve, než se dosud myslelo
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.
Čtěte také
Složité organismy se na Zemi mohly objevit mnohem dříve, než si vědci mysleli. Živočišný život mohl na Zemi vzniknout až o 1,5 miliardy let dříve. Tvrdí to studie skupiny vědců, podle kterých jejich teorii podporují nové důkazy nalezené ve skalách v západoafrickém Gabonu. Tyto organismy ale podle nich žily jen v tehdejším vnitrozemském moři, nerozšířily se globálně a nakonec vymřely. Většina odborníků se shoduje, že živočichové se na Zemi poprvé objevili zhruba před 635 miliony lety.
Vědci z olomouckého institutu CATRIN Univerzity Palackého vyvinuli senzor pro měření teplot v rozmezí od deseti do 90 stupňů Celsia. Jeho základem je nový grafenový derivát, díky němuž je senzor přesný a spolehlivý a není citlivý na vlhkost. Využití by mohl najít například v teplotních čidlech v průmyslových výrobách či skladovacích prostorech, kde je potřebný monitoring teplot i na dálku, nebo v ochranných oděvech.
Čtěte také
Na seznam světového dědictví UNESCO se nově dostala i starořímská silnice Via Appia. Schválil to výbor organizace OSN. Dopravní tepna, jejíž budování začalo ve třetím století před naším letopočtem, zaručovala rychlé spojení Říma s dnešním Řeckem a Tureckem. Kolem významné silnice vznikala nová města, vodovody, kanály či mosty. „Via Appia je nejstarší a nejdůležitější ze silnic postavených starými Římany,“ uvádí organizace UNESCO. Její stavba započala již ve třetím století před naším letopočtem a v následujících staletích jí římské úřady dále rozvíjely.
Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pokračuje i po čtyřech letech provozu ve zkoumání planety Mars. Teď našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání dávného života na planetě, kde se kdysi vyskytovala voda. Perseverance odebrala z povrchu Marsu 21. července vzorek skály ve tvaru hrotu šípu, který je protkaný bílými žilkami síranu vápenatého. To podle NASA znamená, že skálou kdysi protékala voda. Mezi žilkami se nachází molekuly na bázi uhlíku, které jsou považovány za stavební kameny života - mohou ale vznikat i jinými než biologickými procesy.Čtěte také
V Paříži se konají XXXIII. letní olympijské hry. I ty v 21. století ovládly informační technologie. Právě díky nim můžete být téměř kdekoliv na světě, a přesto mít k dispozici detailní výsledky soutěží olympijských her v reálném čase. IT systémy vytvořené pro sportovní událost roku se ale starají nejen o to, aby statistiky byly na oficiálním webu nebo v mobilních aplikacích.
Pravěké sídliště, cihelnu z přelomu 18. a 19. století a další historické pozůstatky našli archeologové na jednom z úseků budované dálnice D6 u obce Bílenec na Lounsku. Oblast je na nálezy bohatá, a proto je možné, že archeologové nakonec vypracují i odbornou publikaci. Pravěké sídliště se pyšní například pecí či zásobními nebo odpadními jámami.
Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!
Související
-
Archeologická experimentální námořní expedice Monoxylon IV. má svoji komiksovou knižní podobu
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Čínská sonda přinesla na Zemi vzorky z odvrácené strany Měsíce. Nahlédneme do historie naší planety?
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
X-men českých vědců je na světě! Speciální látka umí dopravit léčivo přímo do konkrétní buňky v těle
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.