Česko pošle na oběžnou dráhu družici s hyperspektrální kamerou. Spatří i neviditelná spektra světla
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.
Čtěte také
Astronauty při plánovaných misích na Mars čeká do budoucna řada úskalí od radiace po nehostinné prostředí cizí planety. Jedním z problémů ale může být i expirace léků, zjistili vědci, podle kterých pravděpodobně některá léčiva nevydrží až do návratu na Zemi. Léky používané ve vesmíru mají dobu trvanlivosti tři roky nebo méně. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ale odhaduje, že mise na Mars potrvají zhruba 36 měsíců. Což znamená, že ke konci mise by už používání těchto léčiv mohlo být problematické.
Čínští vědci nalezli ve vzorcích odebraných na Měsíci stopy vody. Upozornila na to agentura AFP s odkazem na zveřejněné výsledky výzkumu, který se týkal hornin odebraných sondou Čchang-e 5. Ta se vrátila na Zemi na konci roku 2020 po přistání na přivrácené straně Měsíce. Zjistilo se, že molekuly vody tvoří přes 40 procent hmotnosti minerálního vzorku. Vědci z Čínské akademie věd odhalili, že „molekuly vody mohou přetrvávat v osluněných oblastech Měsíce ve formě hydratovaných solí“.
Tým polských potápěčů, kteří pátrají po vracích lodí v Baltském moři, hlásí objev potopené plachetnice z 19. století, která převážela náklad lahví se šampaňským, vínem a minerální vodou. Historické plavidlo leží v hloubce 58 metrů poblíž švédského ostrova Öland. „Asi máme poklad,“ napsal na Facebooku Tomasz Stachura, jeden z potápěčů, který na sociální síti také zveřejnil snímky z hlubin moře. Plachetnice je podle něj naložená lahvemi se šampaňským, vínem, minerální vodou a také porcelánem.
Čtěte také
Česko na podzim pošle na oběžnou dráhu Země teprve třetí družici s hyperspektrální kamerou. Na oběžnou dráhu by měla letos v říjnu vyletět česká družice Troll. Dostane ji tam americká společnost Space X miliardáře Elona Muska. Speciální kamera družice uvidí znečištění řek, chlorofyl v rostlinách nebo pomůže najít skrz koruny stromů černé skládky v lesích. Bude první českou a zároveň celosvětově teprve třetím satelitem s hyperspektrální kamerou, která umí fotit i neviditelná spektra světla.
Varani komodští, kterým se přezdívá také komodští draci, jsou díky své velikosti, jedovatému kousnutí a fantasknímu jménu proslavení po celém světě. Vědci navíc nyní zjistili, že jejich zuby jsou pokryté vrstvou železa, která jim pomáhá udržovat chrup ostrý jako břitva, napsal list The Guardian, podle nějž je to poprvé, co byl objeven železný povlak na zubech nějakého zvířete. Vědci povlak objevili, když si všimli, že špičky a pilovité hrany varaních zubů jsou pokryté vrstvou oranžového pigmentu. Při bližším zkoumání zjistili, že sklovina obsahuje koncentrované železo.
Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!
Související
-
Vědci varují před následky výskytu mikroplastů v lidských cévách. Zvyšují riziko mrtvice či infarktu
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Univerzita Karlova buduje v Hradci Králové lékařský kampus. Půjde o výjimečné centrum vzdělávání
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Stopy částic rychlejších než světlo sleduje dalekohled českých vědců. Průměr zrcadla je 4 metry
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.