Na změnu klimatu reagují zemědělci využíváním rostlinných hormonů. Fungují jako vitamíny u člověka

31. srpen 2024

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.

Čtěte také

Vesmírná sonda Juice Evropské vesmírné agentury (ESA) mířící k planetě Jupiter se po více než roce letu Sluneční soustavou minulý týden těsně přiblížila Zemi, aby získala další energii. Pomohl jí k tomu unikátní manévr využívající gravitaci Měsíce i Země. Českým vědcům, kteří se na projektu podílejí, to umožní vyladit analýzu dat. Evropská sonda Juice (Jupiter Icy Moon Explorer) vyrazila na osmiletou cestu k Jupiteru a jeho ledovým měsícům loni v dubnu. Využívá při ní gravitace Země, Měsíce i Venuše.

Vývoj inteligentních materiálů pro lékařství či elektroniku v elektrochemii může ovlivnit objev vědců z Česka a Francie, kteří zpochybnili jednu z dosavadních zásad o manipulaci s elektrony. Nový objev zahrnuje způsob víceelektronového přenosu, který vyžaduje méně energie. Vědci dosud předpokládali, že alifatický řetězec blokuje komunikaci mezi centry v molekule, tudíž při přenosu náboje každé redoxní centrum naváže svůj vlastní elektron. Nové výsledky však ukázaly, že řetězec umožňuje komunikaci mezi centry.

Čtěte také

Potvrdit nález největšího podzemního termálního jezera na Balkáně má Expedice Neuron 2024. Výzkumníci před dvěma lety objevili jezero na hranici Albánie a Řecka. S jistotou ale kvůli nedostatku techniky nemohli dokázat, že je největší svého druhu. Letos v říjnu se vědci díky finanční podpoře Nadace Neuron na místo vrátí. Veškeré peníze na chod nadace plynou od soukromých mecenášů. Expedice se vydá do oblasti Vromoner, která díky dřívější albánské politice zůstala téměř nedotčená přírodovědeckým výzkumem.

Kurýry na kolech nebo v dodávkách by mohli nahradit za několik let samořiditelné drony. V některých světových metropolích se to už děje. Jeden český start-up se proto rozhodl vytvořit infrastrukturu i v Česku. Vyvíjí automatizované helipedy. Tyto chytré přistávací plochy umí dron sami odbavit a navíc ještě dobít. Vývojáři své helipedy začnou testovat na brněnském výstavišti.    

Čtěte také

Na měnící se klimatické podmínky reagují zemědělci využíváním rostlinných hormonů, aby ze svých polí získali co největší úrodu. Klasická hnojiva na třicetistupňová vedra už nestačí. Proto se stále častěji využívají biostimulátory. Fungují v podstatě jako vitamíny u člověka. Dělají plodiny odolnější proti stresu, ať už jde o horko nebo sucho a teplotní šoky. Tyto nejmodernější zemědělské přípravky vyvíjejí také v Ústavu experimentální botaniky Akademie věd.   

Cihlářskou pec z 19. století odhalili archeologové v Bruntále při průzkumu parcel v lokalitě Za Mlékárnou, které jsou určené pro bytovou výstavbu. Nález pece, která se používala pro vypalování cihel, je podle jejich posouzení v Moravskoslezském kraji unikátní. I proto chce vedení města usilovat o její zachování. Úředníci hledají způsob, jak pec zakomponovat do vznikající městské čtvrti.

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!

autoři: Michal Klokočník , baj
Spustit audio

Související