Vědci hlásí průlom v oživování vyhynulých zvířat. Na svět se podařilo přivést tři pravlky obrovské

12. duben 2025

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.

Čtěte také

Podrobná analýza digitálního skenu Titaniku ve skutečné velikosti odhalila nové poznatky o posledních hodinách plavidla. Přesná 3D replika ukazuje, jak se loď po nárazu do ledovce v roce 1912 roztrhla na dvě části a 1 500 lidí zahynulo. Nový sken jedné z kotelen potvrzuje očitá svědectví přeživších, že strojníci pracovali až do konce, aby udrželi lodní světla v chodu. Digitální replika ukazuje, že některé kotle jsou prohnuté směrem dovnitř, což napovídá, že byly v provozu i v době, kdy se ponořily do vody. Na palubě na zádi byl také objeven otevřený ventil, což naznačuje, že do systému na výrobu elektřiny stále proudila pára.

Vdechované olovnaté nanočástice obcházejí ochranu mozku a poškozují nervové buňky. Vyplývá to ze studie vědců z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR ve spolupráci s Masarykovou univerzitou a Ústavem analytické chemie AV ČR. Nanočástice olova, které se vyskytují ve znečištěném ovzduší, můžou lidem prostřednictvím čichu pronikat do mozku a vyvolávat změny, které jsou spojené s neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova choroba. Studie upozorňuje i na rizika spojená s olovnatými nanočásticemi v ovzduší, informoval v tiskové zprávě ústav živočišné fyziologie.

Čtěte také

Americká společnost Colossal Biosciences oznámila nový průlom ve své misi oživovat vyhynulá zvířata. Společnosti se podařilo přivést na svět tři pravlky obrovské – druh, který možná znáte ze seriálu Hra o trůny. Už teď jsou o čtvrtinu větší než vlk obecný. Plánují „oživit“ i mamuta a blbouna nejapného. Pravlci obrovští obývali široký pás Ameriky, který se táhl od dnešní Venezuely až po Kanadu, napsal magazín Time. Podle odborníků se jednalo o nejstrašnější šelmy pravěku, které napadaly a zabíjely i mamuty.

Test pro včasné odhalení nádoru slinivky nebo přístroj na rozpoznání padělaných léků představí čeští vědci na Expu v japonské Ósace. Česko se v Japonsku představí unikátním pavilonem ve tvaru skleněné spirály, ve kterém své nejlepší vynálezy a inovace ukážou i české vysoké školy. Odborníci během výstavy předvedou nápady, které se už snaží převést do praxe.

Čtěte také

Do vesmíru míří nový systém satelitního internetu. Asi nejznámější satelitní internetová síť Starlink od SpaceX by měla dostat vážného soupeře. Na oběžnou dráhu měla ve čtvrtek v noci zamířit první várka satelitů konstelace Kuiper, vynést ji měla raketa Atlas V. Nakonec byl start odložen kvůli nepříznivému počasí. Až se start zdaří, satelity zahájí sérii převážně automatizovaných kroků k aktivaci palubních systémů a pomocí svých elektrických pohonných systémů postupně vystoupají na svou přidělenou oběžnou dráhu 630 km.

Britská vláda ve spolupráci s vědci vyvíjí systém, jehož cílem je předpovědět, kdo by se mohl dopustit vážných násilných trestných činů včetně vražd, a to pomocí analýzy dat policie a vězeňské služby. Kritici se obávají toho, že systém bude Brity nespravedlivě profilovat na základě citlivých osobních údajů. Pilotní projekt britského ministerstva spravedlnosti má zvýšit veřejnou bezpečnost, zjistila nezisková organizace Statewatch, která si na základě práva na svobodný přístup k informacím vyžádala vládní dokumenty.

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!

autoři: Michal Klokočník , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.