Nový materiál z uhlíku má mimořádnou kombinaci vysoké elektrické vodivosti. Může nahradit polovodiče

24. srpen 2024

Největší audioportál na českém internetu

Grafen | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, AlexanderAlUS

24.8. Techno

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.

Čtyřčlenná posádka mise Polaris Dawn, která si klade za cíl první soukromý výstup do vesmíru, v pondělí 19. srpna dorazila na Floridu před startem plánovaným na příští týden. Riskantní mise se po dvouletém výcviku zúčastní miliardář, bývalý vojenský pilot a dvě specialistky společnosti SpaceX, která let provozuje a zčásti financuje. Mise bude prvním velkým testem nových skafandrů od SpaceX a představuje nejnovější riskantní komerční milník, který chce Muskova vesmírná společnost překročit na cestě k vybudování kolonie na Marsu.

Čtěte také

Při testovacím zážehu rakety na britské vesmírné základně SaxaVord Spaceport na Shetlandských ostrovech explodoval motor rakety. Test prováděla německá společnost Rocket Factory Augsburg (RFA). Při výbuchu nebyl nikdo zraněn a zničena nebyla ani startovací plošina, uvedla britská média. Firma RFA chce být první společností, která vyšle raketu do vesmíru z nového kosmodromu na britském ostrově Unst (součást Shetlandských ostrovů).

Existenci nového materiálu z uhlíku potvrdili vědci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze a německých institucí. Vyznačuje se vysokou vodivostí, má ale i vlastnosti izolantu. Nově objevený materiál by mohl v budoucnu nahradit běžně používané polovodiče, jako je např. křemík. Několik dekád se spekulovalo o existenci čtvrté modifikace uhlíku, která by se od diamantu, grafitu a karbynu lišila strukturou. Doposud ho vědci pozorovali, ale nedokázali ho stabilizovat jako samostatnou formu uhlíku, což se povedlo výzkumníkům nyní.

Čtěte také

Dva v jednom. Nová látka českých vědců pomáhá zhubnout, protože potlačuje chuť k jídlu, a zároveň pomáhá chránit mozek. Odborníci z Akademického ústavu organické chemie a biochemie patří mezi průkopníky myšlenky, že jeden lék by mohl fungovat jak proti obezitě, tak by mohl léčit i Alzheimerovu chorobu. A dosavadní výzkumy jejich teorii potvrzují. 

Soška Věstonické venuše není vyrobená z kostí mamuta, ale z úlomků hornin a drobných fosilií. Metodou mikro CT to zjistili vědci z Moravského zemského muzea. V nejstarší keramické sošce na světě nalezli také rozsáhlé pukliny, které zvyšují riziko jejího prasknutí. „Vyvrácen byl předpoklad Karla Absolona, že byla Venuše vyrobena ze směsi rozdrcené mamutoviny a mamutích kostí. Venuše vyrobená ze spraše obsahovala jen úlomky hornin a drobné jurské fosilie," uvedlo muzeum. 

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!

autoři: Michal Klokočník , baj

Související