Velký úspěch! Čeští vědci jako první spatřili 3D strukturu organického materiálu staršího než Země
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.
Čtěte také
Čeští vědci drží významné prvenství. Jako první pozorovali 3D strukturu zakonzervované organické hmoty z blízkozemní planetky Ryugu. Vzácné vzorky tam odebrala v roce 2019 japonská sonda Hajabusa 2. Česká republika je jednou z mála zemí, kam je japonská agentura JAXA v roce 2022 zaslala. Díky tomu mohli čeští vědci z pražského Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR na pracovištích brněnského CEITECu a společnosti TESCAN podrobně tyto vzorky prozkoumat a získat důležité poznatky o vývoji 4,5 miliardy let zakonzervované organické hmoty.
Čínská státní firma SSST vypustila první sadu satelitů pro síť, jejímž cílem je konkurovat projektu Starlink americké společnosti SpaceX Elona Muska. Ta chce pomocí několika tisíc malých družic na oběžné dráze kolem Země umožnit vysokorychlostní připojení k internetu z jakéhokoli místa na světě. Firma SSST plánuje letos umístit na oběžnou dráhu 108 satelitů, do konce roku 2025 jich tam chce mít již 648 a do roku 2030 počítá s 15 tisíci satelity.
Čtěte také
Nymburk spustí na nádvoří Starého děkanství záchranný archeologický průzkum. Při stavebních pracích byl objeven například početní peníz Rudolfa II. z roku 1610. Průzkum pro město provede Ústav archeologické památkové péče středních Čech. Odhadované maximální náklady jsou 2,4 milionu korun bez DPH. Průzkum se uskuteční od 15. srpna do 15. října, součástí zakázky jsou terénní práce, zpracování movitých archeologických nálezů a vypracování závěrečné odborné zprávy. Rekonstrukce památkově chráněného objektu a středověké věže Kaplanka je plánovaná ve třech etapách do roku 2026.
Vědci vyvinuli novou kontrastní látku, která pomůže včas odhalit skryté nemoci. Lze ji použít zároveň v magnetické rezonanci i v pozitronové emisní tomografii. A právě díky tomu je objev nové kontrastní látky, na kterém se zásadně podíleli badatelé z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, zcela průlomový. Slibuje totiž významné vylepšení diagnostiky a následné léčby, a to zejména u chorob ledvin a u nádorových onemocnění.
Čtěte také
Ke sledování fotosyntézy, stavu zalití, ale i nemocí rostlin by zahrádkáři a zemědělci brzy mohli využít nového pomocníka. Brněnští vědci testují zvláštní připínáček. Ten zapíchnou do rostliny a přesně jím zaznamenávají i nejmenší změny v proudění tekutin. Třeba když rostlina začne s východem slunce fotosyntetizovat. Výzkumníci tuto akustickou metodu ale chtějí spojit i s dalšími novými technologiemi, třeba hyperspektrální kamerou.
Správcům italského archeologického parku v Pompejích nově pomáhají sokol Aria a káně Gianna. Dravci vyhánějí z blízkosti vykopávek holuby. Kyselý holubí trus totiž zásadně poškozuje historické poklady. Na slavném nalezišti u Neapole se rozhodli proti nechtěné přítomnosti holubů bojovat ekologickým způsobem. Nad Pompejemi tak létají dva speciálně vycvičení dravci a už jen jejich přítomnost stačí k odstrašení holubů od pobytu v oblasti, nebo dokonce hnízdění.
Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!
Související
-
Čínská sonda přinesla na Zemi vzorky z odvrácené strany Měsíce. Nahlédneme do historie naší planety?
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
X-men českých vědců je na světě! Speciální látka umí dopravit léčivo přímo do konkrétní buňky v těle
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Švýcaři vyvinuli nový způsob výroby čokolády. Má být zdravější i šetrnější k životnímu prostředí
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.