Výzkum gliových buněk. Důležité procesy při zotavování mozku po mrtvici teď odhalili čeští vědci

9. listopad 2024

Největší audioportál na českém internetu

Důležité procesy při zotavování mozku po mrtvici teď odhalili čeští vědci (ilustrační foto) | Foto: Unsplash, Licence Unsplash, ©

9.11. Techno

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.

Japonští vědci vyslali do vesmíru první dřevěnou družici na světě. Chtějí tak prokázat, že dřevo má potenciál nahradit kov a minimalizovat dopady na životní prostředí. Následující půlrok budou zkoumat odolnost materiálu vůči teplotám ve vesmíru. Družici vyvinula Kjótská univerzita ve spolupráci se společností Sumitomo Forestry, která se specializuje na zpracování dřeva a stavbu dřevěných domů. Kosmické těleso ve tvaru deseticentimetrové krychle vyrobily tradiční japonskou řemeslnou technikou bez použití šroubů a lepidla ze dřeva honoki, druhu magnólie pocházející z Japonska.

Čtěte také

Čeští vědci dosáhli zásadního pokroku v pochopení zotavování mozku po mrtvici. Jejich výzkum přináší hlubší vhled do molekulárních a buněčných procesů, které se dějí první kritický týden po cévní mozkové příhodě. Studie využívá inovativní technologii prostorové transkriptomiky, která umožňuje podrobnou analýzu aktivních genů přímo v konkrétních částech mozku a odhaluje, jak tyto geny reagují na poškození.

Hledači pokladů nalezli poblíž polské obce Pomiechówek v Mazovském vojvodství 17 mincí pocházejících pravděpodobně ze 17. století, jejichž hodnota se odhaduje na půl milionu zlotých (téměř tři miliony korun). Jedná o jeden z největších podobných nálezů v zemi. Na mince narazili členové historicko-badatelského spolku Triglav, kteří společně s dalším uskupením nazvaným Husaria prozkoumávali zbytky římské silnice poblíž obce Pomiechówek v centrální části Polska. Mince jsou ve vynikajícím stavu.

Čtěte také

Výzkumný a zkušební letecký ústav v pražských Letňanech otevřel nové řídicí středisko vesmírných letů - centrum pro operování družic (Space Operations Centre). Budou odtud řízeny družice ústavu i satelity dalších subjektů. Ústav představil také další experimentální misi malých satelitů. České družice se budou nově z oběžné dráhy okolo Země hlásit do pražských Letňan. Čeští experti se teď především učí vesmírná plavidla ovládat. 

Vědci v Argentině objevili výborně zachovalou fosilii nejstaršího známého pulce. Zkamenělina patří larvě žáby, která žila spolu s dinosaury v období jury přibližně před 161 miliony let. Nález zkamenělého pulce dlouhého 16 centimetrů tak může podle vědců pomoci objasnit vývoj žab a ropuch. Jak totiž fosilie dokazuje, podoba pulců se od dob dinosaurů téměř nezměnila.  Exemplář patří k druhu Notobatrachus degiustoi a je tak dobře zachovalý, že obsahuje zbytky měkké tkáně, což je vzácné. Na fosilii tak vědci zřetelně rozeznali oči a některé nervy.

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!

autoři: Michal Klokočník , baj

Související