Chytré boty a rukavice snímající polohu v reálném čase, vyvinuli v Plzni. Vhodné jsou pro hasiče

25. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

Hasiči v Královéhradeckém kraji zasahovali loni u rekordního počtu událostí. Přibylo požárů a technických zásahů | Foto: HZS KHK / Michal Fanta

25.1. Techno

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.

Čtěte také

Čeští vědci se prostřednictvím vývoje optických systémů a technologií pro teleskopy zapojili do výstavby soustavy šedesátky dalekohledů ve Španělsku a v Chile pro pozorování gama záření. Observatoř Cherenkov Telescope Array má s pomocí těchto dalekohledů pátrat po temné hmotě nebo získávat další poznatky o černých dírách či kosmických částicích. Odborníci ze Společné laboratoře optiky Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR a Univerzity Palackého v Olomouci se podíleli na návrhu a stavbě částí velkých teleskopů, které pokrývají nižší energetický rozsah gama záření.

Chytré boty a rukavice, které snímají polohu hasičů či policistů v reálném čase i bez signálu GPS, vyvinuli výzkumníci z Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity (ZČU). Mají zajistit velitelům přehled o poloze členů jejich týmu a samotným hasičům a policistům zase třeba pomoci najít cestu i v těžkém terénu. Zařízení pro náročné zásahy v ochranných pomůckách vědci vyvíjeli tři roky a teď ho uvádějí do praxe, zájem o ně má český výrobce hasičských obleků.

Čtěte také

Archeologové na jižním okraji Hradce Králové objevili osídlení z pravěku, středověku a stopy po vojenských střetech z novověku. Území na levém břehu Labe jižně od centra se pokládalo za archeologicky méně významné. Nálezy z posledních let ale naznačují opak a významně mění pohled na oblast jižně od soutoku Labe a Orlice, která je archeologicky mnohem méně známá než severnější a západnější části Hradce Králové.

Země jako Česko mají s vědou spoustu problémů. Jsou sice dost bohaté na to, aby nechaly studenty získat velmi kvalitní vzdělání, a dokonce jim mnohdy dopomohou i k zisku toho špičkového v zahraničí. Jenže pak už chybí prostředky pro to, aby se tito nadějní mladí vědci vrátili a své znalosti využívali dál „doma“, kde z toho bude mít Česko největší prospěch. Řešit se to snaží Univerzita Karlova. Ta získala na podporu mladých talentovaných vědců, kteří by se rádi do Česka vrátili, celkem 60 milionů korun v evropském programu Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA). 

Čtěte také

Záhadné koule, které se objevily minulý týden na devíti sydneyských plážích, obsahují tuky, bakterie E.coli a fekální bakterie, uvedla stanice BBC s odvoláním na prohlášení místních úřadů. Ty kvůli těmto podivným naplaveninám musely uprostřed letní prázdninové sezony všech devět pláží uzavřít. Místní správní orgán poslal vzorky koulí Úřadu pro ochranu životního prostředí (EPA) v Novém Jižním Walesu. Analýza ukázala, že kromě bakterií a tuků obsahují také sopečnou pemzu.

Archeologové v Pompejích objevili přepychové soukromé lázně, možná největší, jaké tam kdy našli. Lázně tvoří čtyři bohatě zdobené místnosti, jednu služební místnost a velký bazén. Podle archeologů jde o objev století, napsal server BBC. Lázně, stejně jako další objevy v Pompejích, byly dva tisíce let pohřbeny pod několika metry sopečného kamení a popela po výbuchu sopky Vesuv. Komplex se nachází v srdci velkolepé rezidence, která byla odkryta v posledních dvou letech při rozsáhlých vykopávkách.

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!

autoři: Michal Klokočník , baj

Související