Podle nové vědecké studie poškozuje vitamin E v elektronických cigaretách ochrannou vrstvu plic

7. prosinec 2024

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) oznámil, že s návratem svých astronautů na Měsíc počítá nejdříve v roce 2027. Plánované vyvrcholení svého programu Artemis s cílem dopravit posádku na Měsíc více než 50 let po přistání mise Apollo 12 tak odložil oproti dosavadním plánům o další zhruba rok. Program Artemis vznikl už v roce 2017, první testovací let americká vesmírná agentura uskutečnila až po několika odkladech předloni v listopadu.

Čtěte také

Speciální dvířka, která ochrání před Sluncem důležitý přístroj na evropských družicích, vyrobil pražský Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ). Družice budou součástí vesmírné mise Evropské kosmické agentury (ESA) s názvem Proba-3. Start družic je naplánován na středu 4. prosince z Indie. Cílem mise je let dvou družic v přesné formaci, následně také budou zkoumat vnější vrstvu atmosféry Slunce.

Archeologové mají nové poznatky o středopaleolitickém osídlení v oblasti Hukf ve středním Ománu. V oblasti našli kamenné artefakty charakteristické pro dané období. Vytvořili je pravděpodobně lidé, kteří oblast obývali v období poslední doby meziledové, tedy asi před 130.000 až 80.000 lety. Jejich objev rozšiřuje již známé záznamy o pravěkém osídlení v tomto regionu. Informoval o tom pražský Archeologický ústav Akademie věd ČR (AV ČR) v tiskové zprávě. Nové poznatky publikoval vědecký časopis Antiquity.

Čtěte také

Vitamin E v elektronických cigaretách poškozuje ochrannou vrstvu plic. Deformuje a oslabuje jejich takzvanou ochrannou lipidovou vrstvu, zjistili vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR (AV ČR) ve spolupráci s Helsinskou univerzitou. Zkoumali, proč je vitamin E v plicích škodlivý, zatímco při jiném způsobu užívání je zdraví prospěšný. 

Ochránci přírody, arboristé i přírodovědci vyřezávali v Podyjí a ve středních Čechách v rámci studie dutiny do kmenů zdravých stromů, aby tak pomohli ohroženým druhům hmyzu, ptáků ale také třeba hub. Zraněných stromů, které ohrožené druhy potřebují, totiž v přírodě ubývá. Už v prvním roce studie takto využitá stanoviště využila celá řada ohrožených druhů.

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!

autoři: Michal Klokočník , baj
Spustit audio

Související