Další dva divoce žijící slony vybavili v Tanzanii čeští odborníci sledovacími telemetrickými obojky

26. říjen 2024

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.

Čtěte také

Od Mezinárodní vesmírné stanice se odpojila vesmírná loď Crew Dragon společnosti SpaceX se čtyřčlennou posádkou mise Crew-8 a zamířila zpět na Zemi. Orbitální komplex tak opustili tři astronauti NASA Matthew Dominick, Michael Barratt a Jeanette Eppsová společně s ruským kosmonautem Alexandrem Grebjonkinem. Odlet se zpozdil o více než dva týdny kvůli špatnému počasí v místě přistání. Nyní manévr odpojení od orbitální stanice umožnily příznivé meteorologické podmínky.

Experti ze Safari Parku Dvůr Králové nad Labem vybavili v Tanzanii v národním parku Mkomazi další dva divoce žijící slony sledovacími telemetrickými obojky. Předtím od loňského října odborníci ze Dvora Králové s tanzanskými kolegy nasadili sledovací obojky postupně třem lvům a čtyřem slonům. Data ze sledování pomohou chránit populaci slonů na hranicích Tanzanie a Keni, uvedla dvorská zoo.

Čtěte také

Vědci z Biologického centra Akademie věd společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jeden sumec měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký je ve vodách jižní Evropy nepůvodním a invazním druhem. Způsobuje škody v tamních ekosystémech a představuje extrémní hrozbu pro původní přírodu. 

Představitelé Hongkongu oznámili, že v této speciální administrativní oblasti Čínské lidové republiky poprvé objevili dinosauří fosilie, a to konkrétně na odlehlém, neobydleném ostrově Port Island v severovýchodních hongkongských vodách. Tamní správa uvedla, že pověřila experty z pevninské Číny, aby provedli terénní výzkumné práce. Paleontologové jsou přesvědčeni, že nalezené zkamenělé pozůstatky byly součástí velkého dinosaura z období křídy, tj. asi před 145 miliony až 66 miliony let.

Čtěte také

Díky spojení umělé inteligence (AI) a geoprostorových dat vznikly v Česku inovace, které mají přímé využití v zemědělství, lesnictví, krizovém řízení, veřejném zdraví, územním plánování nebo ochraně životního prostředí. Objevů v geoprostorové umělé inteligenci (GeoAI) se podařilo dosáhnout díky projektům evropského výzkumného projektu PoliRuralPlus a národního výzkumného projektu ALIANCE.

Rozsáhlé pohřebiště přibližně se stovkou hrobů zkoumají odborníci z Archeologického ústavu AV ČR Brno nedaleko Pasohlávek na Brněnsku. Kromě tělesných ostatků lidí různého věku našli i kostry koní a psů. V některých hrobech byla i bohatá výbava. Z výbavy jednotlivých hrobů jsou nejvzácnějšími předměty spony, které zdobily ženské šaty. Jsou vyrobené z vzácných kovů, například pozlaceného stříbra, a osazené polodrahokamy, takzvanými almandiny, které se v surovém stavu dovážely z Indie. 

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!

autoři: Michal Klokočník , baj
Spustit audio

Související