Gastroenterologové ve Fakultní nemocnici Olomouc využívají při koloskopii umělou inteligenci
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.
Astronauti poletí na Měsíc zřejmě v kombinéze, pod kterou je podepsaná také známá italská módní společnost Prada. Ta se s firmou Axiom Space podílí na přípravě skafandrů, které využijí astronauti v misi Artemis III, kterou plánuje americká NASA. Společnosti nyní představily podobu kombinézy. Při přípravě kombinézy Prada využila své znalosti materiálů a zpracování látek, a to především při konstrukci vnější vrstvy kombinézy.Čtěte také
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyslal k jednomu z Jupiterových měsíců sondu Europa Clipper. Míří k měsíci Europa, kterému podle dosavadních měření dominuje obří oceán ukrytý pod vrstvou ledu. Sonda má proto zjistit, zda na Europě panují podmínky potřebné pro vznik života. Vědci soudí, že přítomnost oxidu uhličitého na jednom z měsíců planety Jupiter patrně dokazuje, že se pod jeho ledovým povrchem ukrývá oceán, možný zdroj života.
Ostatky Kryštofa Kolumba pohřbené v katedrále v jihošpanělské Seville patří skutečně tomuto slavnému mořeplavci. Španělsko oslavilo státní svátek, jímž si připomíná výročí z roku 1492, kdy tento mořeplavec ve službách španělské monarchie "objevil Ameriku". Tým vědců z granadské univerzity po vedením Josého Antonia Lorenteho tento týden oznámil, že zkoumání ostatků pomocí pokročilých technologií díky srovnání DNA potvrdilo s "prakticky absolutní jistotou", že ostatky patří Kolumbovi.
Čtěte také
Gastroenterologové ve Fakultní nemocnici Olomouc využívají při koloskopii umělou inteligenci. Na podezřelý útvar je na monitoru obrazovky upozorní výrazný zelený čtverec. Jak moc jsou pro ně druhé oči důležité?
Tři ulity z drobných plžů, upravené před 6000 až 12 000 lety na ozdobné přívěsky, našli archeologové při výzkumu v turisty hojně navštěvované Kateřinské jeskyni v Moravském krasu na Blanensku. Po artefaktech z minulosti v ní odborníci pátrají od roku 2017. Za tu dobu se jim podařily mimořádné nálezy, patří k nim třeba i nejstarší jeskynní malby objevené v Česku.
Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!
Související
-
Krok vpřed v potírání bakteriálních infekcí. Vědci navrhli peptidy schopné ničit i rakovinové buňky
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Velký úspěch! Čeští vědci jako první spatřili 3D strukturu organického materiálu staršího než Země
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Čeští vědci vyvíjejí kabely pro výstavbu jaderných elektráren, které musí být odolné proti radiaci
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka