S výrobou nových antibiotik účinných proti odolným bakteriím by mohl pomoci objev českých vědců

23. listopad 2024

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.

Americká společnost SpaceX provedla šestý testovací let svého obřího vesmírného dopravního systému Starship. Nosná raketa Super Heavy po startu z texaského kosmodromu v Boca Chica, kterému přihlížel nově zvolený prezident USA Donald Trump spolu se šéfem SpaceX Elonem Muskem, neočekávaně dopadla do Mexického zálivu, místo aby se pokusila o návrat na startovací rampu. Samotná loď skončila v souladu s plánem v Indickém oceánu.

Čtěte také

S výrobou nových antibiotik účinných proti odolným bakteriím by mohl pomoci objev českých vědců z Akademie věd ČR (AV ČR) a centra CEITEC z Masarykovy univerzity v Brně (MUNI). Ti odhalili klíčový protein, bez jehož působení bakterie ztrácí schopnost množit se. Odolnost bakterií zhoršuje léčbu nemocí, jako jsou zápaly plic nebo tuberkulóza. Jejich schopnost odolávat antibiotikům je zakódovaná v bakteriální DNA. 

Archeologové při výkopech, které provádějí v rámci velkých oprav hospodářských budov pardubického zámku, narazili na barokní kanalizaci. Ještě starší jsou skleněné střepy, které pocházejí z období renesance. „Jeden pochází z okna a další z různých skleněných nádob – jedna je malovaná emailem a druhá je opatřena optickým dekorem,“ vysvětlil archeolog Východočeského muzea v Pardubicích Jan Musil.

Čtěte také

Speciální komora na VUT odhaluje tajemné zvuky strojů. Její zdi pohltí jakoukoliv ozvěnu a její přítroje přesně zjistí zdroj každého hluku. Do zvláštní bezhlukové komory na Vysokém učení technickém posílají firmy stroje, které vydávají nečekané zvuky. Brněnští vědci je přesně změří a navrhnou řešení. Právě teď to například zkoumají u nové převodovky Škody Auto.

V Praze se utkaly roboti sestavení a naprogramovaní s pomocí Lega.Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze zažila velký souboj robotů. Studenti středních škol soutěží o to, čí robot popelář během 90 sekund sám bez pomoci vyčistí hrací hřiště. Roboty sestavili a naprogramovali pomocí stavebnice Lego. 

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!

Spustit audio

Související