Hledání lepší antibiotické léčby. Objeven mechanismus, jak bakterie unikají před účinky antibiotik
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.
Čtěte také
U čínské vesmírné stanice Tchien-kung neboli Nebeský palác po 6,5hodinovém letu úspěšně zakotvila kosmická loď Šen-čou 19 aka Božská loď se třemi lidmi na palubě. Jde o zatím nejmladší astronauty, které Čína do vesmíru vyslala, stávající posádka se vrátí 3. listopadu na Zem po šesti měsících pobytu v kosmu. Posádku vede Cchaj Sü-če, který se účastnil i mise Šen-čou 14. Doprovází ho Wang Chao-ce, která je třetí Číňankou vyslanou do kosmu, a pilot armádního letectva Sung Ling-tung.
Nová mise VZLUGEM, první česká konstelace družic zaměřená na ochranu oběžné dráhy Země, vyšle do vesmíru dvě družice. Z dnes otevřeného nového vesmírného operačního centra Space Operations Centre je budou řídit operátoři Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ). Ti budou moci družice k sobě podle potřeby například přibližovat a vyvinuté technologie poté využít k ochraně nebo k úklidu kosmického smetí na oběžné dráze.Čtěte také
Regionální muzeum v Litomyšli na Svitavsku připravilo výstavu o školském působení piaristů ve městě. Provozovali tam jedno z nejstarších, největších a nejvýznamnějších gymnázií v zemi. Výstava se zaměří také na architekturu piaristických staveb či osobnosti spojené s piaristy. Jde o vůbec první výstavu, která se věnuje fenoménu piaristů v Litomyšli. Založili tady moderní město a vzdělanostní tradici, která se dodržuje dodnes. K výstavě vychází i velká kniha o piaristech, práce na ní trvala dva roky.
Čeští vědci popsali, jakým mechanismem bakterie unikají před účinky antibiotik. Pochopení mechanismu, který snižuje účinek těchto důležitých léků, může být zásadní pro boj s antibiotickou rezistencí, tedy vznikem odolných bakterií. Podle odhadů kvůli těmto odolným bakteriím v ČR ročně zemře zhruba 500 lidí, v celé EU asi 35 tisíc. Díky aktuálním zjištěním je možné nasadit nové strategie v hledání účinnější antibiotické léčby.
Čtěte také
Čeští vědci vyvinuli vlastní verzi modulárního jaderného reaktoru. Projekt DAVID SMR, na jehož vývoji se podíleli jaderní vědci z Česka, se zaměřuje na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla. Fungovat může ve vybraných průmyslových odvětvích, k odsolování mořské vody či k zajištění dodávek elektřiny nebo jako chlazení pro datacentra. Modulární reaktory by měly v tuzemském energetickém mixu doplňovat velké jaderné bloky a do budoucna by měly nahradit stávající uhelné zdroje.
Archeologové odhalili na jihu Mexika pozůstatky monumentálního komplexu, který považují za největší a nejstarší dosud nalezenou stavbu mayské civilizace. Komplex, který sloužil zřejmě ke společným rituálním obřadům, byl podle vědců postaven mezi léty 1000 a 800 před naším letopočtem na 1,4 kilometru dlouhém a 400 metrů širokém území. Dávní předci dnešních Mayů, kteří žijí na jihu Mexika v oblasti Yucatánu a v části Guatemaly, Salvadoru, Hondurasu či Belize, vybudovali vyspělou civilizaci, která největší rozkvět zažívala zhruba v letech 250 až 900.
Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!
Související
-
Dvůr Králové nad Labem bude spolu s Berlínem hlavním místem záchrany nosorožce bílého severního
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Čeští vědci zkoušejí „převychovat“ rakovinné buňky, aby byly méně agresivní a reagovaly na léčbu
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Česko pošle na oběžnou dráhu družici s hyperspektrální kamerou. Spatří i neviditelná spektra světla
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.