Hyperbarická komora pomáhá při nehojících se ranách, náhlé ztrátě sluchu i otravě oxidem uhelnatým
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.
Do volného kosmu poprvé v historii vystoupil neprofesionální astronaut. Dotyčným je americký miliardář Jared Isaacman, který se zúčastnil mise Polaris Dawn. Do volného prostoru vystoupil z kosmické lodi Crew Dragon od společnosti Space X. Loď v tu chvíli letěla rychlostí přes 25 000 kilometrů za hodinu ve výšce asi 730 kilometrů nad Zemí. Isaacman i jeho partnerka, 30letá specialistka SpaceX Sarah Gillisová, se poté úspěšně vrátili zpět do lodi k posádce.
Čtěte také
Vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně popsali další genovou mutaci, která ovlivňuje vznik a rozvoj Alzheimerovy choroby. Spolupracovali s dánskými kolegy z Aarhuské univerzity. Výsledky mohou přispět k lepší diagnostice i léčbě. Takzvaná familiární forma Alzheimerovy choroby, která se projevuje v nižším věku než forma sporadická, má genetické příčiny. V poslední době přibývalo důkazů, že kromě známých genů APP, PSEN1 a PSEN2 hraje v rozvoji choroby roli také gen SORL1.
Přebytečnou energii z obnovitelných zdrojů ve formě vodíku pomůže ukládat nový elektrolyzér, který nyní míří do praxe. Technologie pomůže snížit uhlíkovou stopu a optimalizovat náklady na energii. V tiskové zprávě o tom informoval o tom Ústav chemických procesů Akademie věd ČR. Oproti podobným elektrolyzérům, které se již vyrábí komerčně, má být nový vynález rychlejší. Elektrolyzér je zařízení, do kterého se dodává elektřina. Ta rozkládá vodu na kyslík a vodík.
Čtěte také
Léčba v hyperbarické komoře pomáhá při nehojících se ranách nebo náhlých ztrátách sluchu i při otravě oxidem uhelnatým. Jednu z nejmodernějších mají v Ústavu leteckého zdravotnictví v Praze. V přetlakové komoře dýchají pacienti v simulované hloubce necelých 14 metrů prostřednictvím masky stoprocentní kyslík.
Archeologové objevili u Vysokého Mýta na Orlickoústecku pozůstatky cihelny z 19. století, která zásobovala okolí stavebním materiálem. Našli ji včetně tradiční žárové pece při záchranném výzkumu na trase budoucí dálnice D35. Archeologové zkoumali plochu na západním okraji Vysokého Mýta směrem na Vraclav. Cihelna byla skrytá pod několika vrstvami zeminy a spodní vrstvu tvořily sutiny s pozůstatky staveb. Areál cihelny měřil 320 metrů na délku a 120 metrů na šířku.
Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!
Související
-
Čeští vědci zkoušejí „převychovat“ rakovinné buňky, aby byly méně agresivní a reagovaly na léčbu
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Česko pošle na oběžnou dráhu družici s hyperspektrální kamerou. Spatří i neviditelná spektra světla
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Archeologická experimentální námořní expedice Monoxylon IV. má svoji komiksovou knižní podobu
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.