Čeští vědci vyvinuli technologii pro odhalování anonymních nenávistných příspěvků na internetu

15. březen 2025

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.

Čtěte také

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyslal do vesmíru dalekohled SPHEREx, který má pomoci vysvětlit, jak vznikaly a po miliardy let se vyvíjely galaxie a také, jak se vesmír krátce po svém vzniku začal tak rychle rozpínat. „Neuvidíme velký třesk, ale uvidíme jeho následky, a dozvíme se tak něco o počátku vesmíru,“ řekl hlavní vědec mise Jamie Bock. SPHEREx má za příštích šest měsíců díky infračerveným senzorům a širokému zornému poli zmapovat celou vesmírnou oblohu. 

Prezident Petr Pavel jmenoval nového předsedu Akademie věd Radomíra Pánka. Jeho čtyřleté funkční období začne v úterý 25. března 2025. V čele naší nejvýznamnější vědecké instituce vystřídá biochemičku Evu Zažímalovou. Fyzika Radomíra Pánka zvolil jako kandidáta na předsedu Akademický sněm 10. prosince 2024 už v prvním kole tajného hlasování (získal 128 z 242 hlasů).

Čtěte také

Díky stavebním pracím na zámku v Pardubicích mohli archeologové prozkoumat nádvoří, kde objevili pozůstatky kamenné gotické zdi. Tým odborníků se pokusí zjistit, jestli nešlo o hradební zeď pardubického hradu, který tam stál dřív než zámek. Dochované plány zobrazují až renesanční období a o předchozí etapě, kterou teď odhalily archeologické nálezy, vědí odborníci velmi málo. Na místě se našly také cihly s otisky zvířecích tlapek.

Nová mast českých vědců může pomoci lidem trpícím vypadáváním vlasů kvůli onemocnění alopecie. Odborníci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd přišli na to, jak dostat léčivou látku přímo na postiženou buňku. Díky tomu mohou vlasy opět růst. Po úspěšném ověření na myších se teď chystají klinické testy s lidmi, kteří trpí onemocněním alopecie.

Čtěte také

Čeští vědci vyvinuli technologii pro odhalování anonymních nenávistných příspěvků na internetu. Nová patentovaná technologie je založena na umělé inteligenci s názvem Cloud Speech. Vyvinuli ji vědci z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Cloud Speech může také například zlepšit komunikaci státu v mimořáchných situacích. Tradiční jazykové modely fungují na základě pravděpodobnostní analýzy slovních spojení. Tedy předpovídají, která slova budou s největší pravděpodobností následovat po sobě. Cloud Speech naopak sleduje málo frekventovaná slova a další unikátní jazykové vzorce specifické pro jednotlivce. 

Na výzkum ženských a mužských hlasů v komunikačních technologiích získal vědec Jan Holub z Fakulty elektrotechnické Českého Vysokého učení technického grant Severoatlantické aliance. Přínos projektu se očekává ve vývoji bezpečných komunikačních systémů v obraně a byl vybrán mezi devět nejlepších z více než 200 přihlášených žádostí, mezi vybrané projekty bude rozděleno v přepočtu téměř 10 000 000 Kč. 

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!

autoři: Michal Klokočník , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.