Čeští vědci vyvíjejí kabely pro výstavbu jaderných elektráren, které musí být odolné proti radiaci
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.
Čtěte také
Evropská raketa Vega úspěšně odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně na svou poslední misi. Na palubě nesla 1143 kilogramů vážící družici Sentinel-2C meteorologické služby Evropské unie jménem Copernicus, kterou posléze zdárně vypustila. Jako součást vesmírného programu pozorování Země bude Sentinel-2C pořizovat snímky ve vysokém rozlišení, které mají využití při sledování vodních zdrojů, zemědělství, lesních požárů nebo atmosféry. Doplní tak data například i o vegetaci či třeba oblačnosti, která dnes pořizují družice Sentinel-2A a Sentinel-2B.
Středoškoláci z týmu LASAR, kteří letos uspěli ve finále mezinárodní soutěže Conrad Challenge v ústředí americké vesmírné agentury NASA v Houstonu, vyšlou ještě letos do vesmíru vlastní družici. S její pomocí budou testovat svůj projekt na restartování nefunkčních družic, s nímž v soutěži uspěli. Nová česká družice pomůže zjistit, jak využít laser k vyčištění oběžné dráhy od vesmírného odpadu. Je to jedna z prvních družic na planetě, za jejímž vznikem stojí spolek středoškoláků, mimořádné ale budou i experimenty, které na své palubě ponese.
Čtěte také
Kybernetických útoků, které cílí na klienty bank, letos přibývá. Za prvních sedm měsíců roku bylo napadeno 49.436 klientů, meziročně o 37 procent více. Škody způsobené takzvanými e-šmejdy dosáhly 845 milionů korun, o devět procent více než před rokem. Informovala o tom Česká bankovní asociace. Banky podle ní od počátku roku ochránily svým klientům přes 4 miliardy Kč, nejvyšší zachráněná částka na klienta činila 13 milionů korun. Průměrná škoda na klienta se proti loňsku snížila na 17.083 Kč z předchozích 21.439 Kč.
Vědci z Centra polymerních systémů (CPS) zlínské univerzity pracují na vývoji kabelů pro jaderné elektrárny. Spolupracují se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu Řež, poskytovatelem projektu je Technologická agentura České republiky. Cílem je vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. Kabely musí být odolné proti radiaci, musí také splňovat požadavky na bezpečnost a zachování funkčnosti při haváriích spojených se ztrátou chladiva či případném požáru.
Keramika nalezená na jižním Slovensku u Santovky v roce 2011, vznikla podle geologů a archeologů z Masarykovy univerzity zhruba okolo roku 5800 před naším letopočtem. Nález z okresu Levice je unikátní tím, že ve střední Evropě nebyly z toho období zatím nalezeny žádné keramické nádoby a zcela netypicky ji vyrobili lovci-sběrači, nikoli první zemědělci. Podle radiokarbonového datování byla nádoba vyrobena o několik století dříve, než se v oblasti objevili první zemědělci. Toto zjištění obohacuje představy odborníků o životě na konci střední doby kamenné.
Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!
Související
-
Čeští vědci zkoušejí „převychovat“ rakovinné buňky, aby byly méně agresivní a reagovaly na léčbu
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
X-men českých vědců je na světě! Speciální látka umí dopravit léčivo přímo do konkrétní buňky v těle
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Nový výzkum černého kašle má přispět k lepšímu porozumění nemoci a vývoji efektivnějších vakcín
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.