Nový výzkum černého kašle má přispět k lepšímu porozumění nemoci a vývoji efektivnějších vakcín

25. květen 2024

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.

Evropská vesmírná agentura (ESA) a její americký protějšek NASA ve oznámily rozšíření spolupráce na primárně evropském projektu, jehož cílem je vyslat na Mars průzkumné vozítko pátrající po možných stopách minulého života na rudé planetě. Program s názvem ExoMars běží již několik let, zbrzdily ho ovšem odklady spojené s pandemií covidu-19 a ruskou invazí na Ukrajinu.

Čtěte také

Mohl by to být významný přelom v boji proti rakovině. Britské charitě Prevent Breast Cancer se podařil ve spolupráci s vědeckým týmem potenciálně průlomový objev ve výzkumu léčby rakoviny prsu: Povedlo se uchovat lidskou prsní tkáň ve zvláštním gelu po dobu nejméně týdne. To odborníkům pomůže lépe pochopit účinnost různých léků a také vyvíjet nové bez nutnosti testování na zvířatech.

Jako objev století hodnotí archeologové nález, který učinil vinař z dolnorakouské obce Gobelsburgu, když rekonstruoval svůj sklípek. Při srovnávání podlahy narazil na kosti, jež podle odborníků patřily mamutovi a jsou staré 30 tisíc až 40 tisíc let. Vinaři Andreasi Pernerstorferovi se objevené kosti zdály příliš velké, vyrozuměl proto památkový úřad, který jej následně odkázal na odborníky. Ti v polovině května přijeli a začali místo podrobněji zkoumat. Odkryli několik vrstev zeminy, přičemž narazili na další kosterní ostatky. Patřily nejméně třem mamutům a jsou prý ve velmi zachovalém stavu.

Čtěte také

Státní zdravotní ústav eviduje od začátku letošního roku přes 13 000 případů černého kašle, což odpovídá stavu z 60. let minulého století. Týdně přibývá přes tisíc nakažených. Letos už na černý kašel zemřeli tři lidé, z toho jeden novorozenec. K lepšímu porozumění nemoci a vývoji efektivnějších vakcín má přispět nový výzkum vědců z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR, Mikrobiologického ústavu AV ČR a Fakultní Thomayerovy nemocnice. Vědci a lékaři teď hledají dobrovolníky, kteří onemocnění prodělali a jsou ochotni k unikátní studii přispět.

Čeští vědci jako první na světě přišli s metodou, která přemění peří na hnojivo. Češi snědí každý rok miliony kuřat. Tuny peří, které z nich zbydou, ale nemají téměř žádné využití. Končí buď ve spalovnách, nebo na kompostu, kde se ale dlouho rozkládá. Výzkumníci z Ústavu chemických procesů Akademie věd proto vymysleli způsob, jak by se dala nepotřebná surovina využít. Peří hydrolyzují na kapalinu, kterou lze využít třeba jako hnojivo.

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!

autoři: Michal Klokočník , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.