Rychlejší, přesnější, šetrnější, a navíc ještě český. Takový je katetr používající novou technologii

21. prosinec 2024

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.

Start japonské komerční rakety se ani napodruhé nepovedl. Japonská společnost Space One dnes podle tiskových agentur oznámila, že krátce po startu přerušila let své rakety Kairos. Ta neuspěla již letos v březnu, kdy explodovala krátce po startu. „Kairos odstartoval, ale přerušili jsme let rakety poté, co jsme zjistili, že dokončení mise by bylo obtížné,“ oznámila společnost Space One v krátkém prohlášení. Příčinu selhání společnost bezprostředně neuvedla, jen dodala, že se snaží zjistit přesné okolnosti.

Čtěte také

Dvojice čínských kosmonautů podnikla tento týden rekordně dlouhý výstup do volného kosmického prostoru, ve kterém strávila přes devět hodin. Číňané tímto překonali dosavadní milník amerických astronautů, ke kterému došlo před téměř čtvrtstoletím.Kosmonauti Cchaj Sü-če a Sung Ling-tung, kteří na konci října přiletěli na palubě lodi Šen-čou 19 (Božská loď) na čínskou vesmírnou stanici Tchien-kung (Nebeský palác), práci vně orbitálního komplexu dokončili ve středu krátce před 22:00 pekingského času.

Fotovoltaika je v posledních letech čím dál tím populárnější. Lidé hledají cesty, jak ušetřit za energie, roli hraje také ohleduplnější chování k životnímu prostředí. Přesto je v této oblasti stále co zlepšovat. Významného pokroku ve vývoji ekologických solárních článků dosáhli vědci z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR ve spolupráci s výzkumníky z Linköpingské univerzity ve Švédsku. Vyvinuli organické solární články, které přinášejí ekologičtější alternativu k tradičním křemíkovým panelům. Jejich nová technologie se obejde se bez toxických rozpouštědel a využívá funkční organické materiály.

Čtěte také

Kardiologové v Nemocnici na Homolce používají novou českou technologii katetru. Pomohla už přibližně desítce pacientů. „Důležité je, že ať je katetr v jakémkoliv tvaru, tak abluje – to znamená, že vydáte puls kdykoliv můžete. Česká technologie, český nápad, český vývoj, čeští inženýři, čeští doktoři a čeští pacienti,“ říká pro Magazín Experiment kardiolog Petr Neužil. Rychlejší, přesnější, šetrnější, a ještě ke všemu český. Takový je nový katetr, který kardiologům z Nemocnice Na Homolce nově pomáhá v léčbě pacientů s fibrilací srdečních síní.

V trase plánované dostavby Pražského okruhu poblíž Nupak odkryli odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd ČR osm dlouhých sloupových staveb starších než sedm tisíc let. Dalším důležitým objevem je vesnice z pozdní doby halštatské, která obsahuje i doklady přítomnosti výše postavených členů společnosti. Archeologové v katastru obcí Lipany, Kuří a Nupaky objevili četné nálezy od mladší doby kamenné až po vrcholný středověk. 

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!

autoři: Michal Klokočník , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.