Novým předsedou Akademie věd ČR zvolen fyzik Radomír Pánek: Chci zlepšit financování akademie
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.
Čtěte také
Americká společnost Google představila svůj nový, přelomový kvantový čip nazvaný Willow, který podle ní dosáhl přelomových výsledků. V testech dokázal za pět minut vyřešit výpočetní úlohu, která by dnešním nejrychlejším počítačům zabrala více času, než kolik činí stáří vesmíru, uvedla firma. Čip podle společnosti zároveň dokáže výrazně omezit chybovost, která je jedním z největších problémů této technologie.
Novým předsedou Akademie věd ČR zvolil akademický sněm fyzika Radomíra Pánka. Volbu musí schválit vláda a poté ho jmenuje prezident. V hlasování získal nadpoloviční většinu hlasů, 128 ze 242 hlasovacích lístků. Radomír Pánek by měl nastoupit v březnu 2025, akademii povede do roku 2029. Vystřídá Evu Zažímalovou, které končí druhé volební období. Mezi hlavní cíle Radomíra Pánka patří zlepšení financování akademie, která podle něj v posledních letech trpí nedostatkem peněz.
Čtěte také
Tým mezinárodních výzkumníků pod vedením českých vědců vybudoval v Etiopii síť stanic na sledování hrozby zemětřesení. Podle vědců projekt poblíž města Arba Minč umožňuje přesnější detekci a lokalizaci zemětřesení v této seismicky aktivní oblasti a přispěje ke zmírnění následků budoucích katastrof. Projekt podle Akademie věd ČR spočíval ve vybudování tří seismických stanic ve městě Arba Minč, vesnici Dorze a národním parku Nečisar, které poskytováním spolehlivých dat umožňují přehodnotit seismické modely, posoudit hrozbu vzniku zemětřesení a stanovit místa, kde může mít nejvážnější následky.
Tým vědců na ČVUT vyvinul algoritmus, který umožní bezpečný pohyb humanoidních robotů mezi lidmi. Chcete kupříkladu bezpečně hrát stolní hru s robotem? Vědci ze skupiny humanoidní robotiky na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze představili nový reaktivní systém řízení pohybu robota v reálném čase jménem Harmonious. Díky tomuto algoritmu získal humanoid schopnost velmi přirozeného a bezpečného pohybu mezi lidmi.
Čtěte také
Nadační fond Jaroslava Heyrovského ocenil 16 nadaných studentek a studentů. Na každoročním slavnostním předání Cen Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského vybraným středoškolským studentkám a studentům z celé České republiky se sešli mladí talentovaní lidé navržení na ocenění, jejich pedagožky a pedagogové, rodinní příslušníci, představitelé vědeckých a vzdělávacích institucí a další hosté. Ceny letos převzalo 16 vítězů předmětových olympiád a tvůrčích soutěží, tj. 6 ocenění za práce Středoškolské odborné činnosti, které vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Jeden student převzal ocenění za dvě olympiády.
Čínští archeologové objevili 3000 let staré hedvábí v lokalitě San-sing-tuej v jihozápadní provincii S'-čchuan. Vědci tak mají přímé důkazy, že tato látka z výměšků housenky bource morušového měla kulturní a náboženský význam pro civilizaci království Šu z doby bronzové. Hedvábí se podle vědců používalo k rituálům, při kterých mělo dojít ke spojení mezi zemí a nebem. Hedvábí napomohlo k vytvoření Hedvábné stezky, která propojovala Čínu se Západem a skrze kterou si lidé ve starověku vyměňovali zboží a vědomosti. San-sing-tuej, centrum starověkého království Šu, mělo dlouhou tradici pěstování bource morušového a hedvábnictví. Pro ekonomiku království bylo nepostradatelné.
Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!
Související
-
Krok vpřed v potírání bakteriálních infekcí. Vědci navrhli peptidy schopné ničit i rakovinové buňky
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Podle vědců mohl živočišný život na Zemi vzniknout až o 1,5 miliardy let dříve, než se dosud myslelo
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Česko pošle na oběžnou dráhu družici s hyperspektrální kamerou. Spatří i neviditelná spektra světla
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.