Alkohol nemá s vodáctvím nic společného. Ti, co se přijeli na vodu opít, by měli nechat řeky vodákům

20. červenec 2023

Ahoj! Vodácká radioporadna s Petrem Ptáčkem, předsedou Asociace vodní turistiky a zároveň také zakladatelem vodácké školy záchrany.


Trefili jsme se zrovna do období sucha, kdy se říká, že situace pro vodáky není úplně nic moc. Jaký je aktuální stav na našich tocích?
Obecně jsou průtoky v řekách, hlavně v oněch turisticky vyhledávaných, nízké, vody je málo. Ale v zásadě se ještě dá jet, nicméně je potřeba počítat s tím, že to nebude všude dobře průjezdné. Někde třeba bude zapotřebí vystoupit, něco málo přetáhnout, ale zase to záleží hodně na zkušenostech lidí.

Petr Ptáček ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Pokud jste zkušení, dokážete takzvaně číst vodu, dokážete projet i za nižšího stavu vody. Ale v okamžiku, kdy jste méně zkušení a nedokážete odhadnout, kde je nejvíc vody, to pak samozřejmě znamená, že budete muset někde vylézt z lodě a přetáhnout ji.

V našem kraji je oblíbenou vodáckou řekou určitě Orlice. Jak to tam vypadá?
Orlice je v současné době sjízdná z Týniště, tam voda ještě je. Není problém do Třebechovice, případně až do Svinar, ale dolní úsek už je na tom špatně s vodou. Uvidíme, jak to bude dál pokračovat. Ono stačí, když chvilku zaprší a voda tam zase je. Nicméně nejlepší podmínky jsou na Orlici asi z onoho Týniště.

Podle zákona o vnitrozemské plavbě může mít vůdce plavidla na nesledovaných vodních cestách půl promile alkoholu v krvi.
Petr Ptáček, předseda Asociace vodní turistiky

Ale máme tady i další řeky, jako je třeba Labe, Úpa, případně Metuje. I tam je vody relativně málo, ale zatím se jet dá.

Oblíbené jsou i úseky kolem Dvora Králové nad Labem a Jaroměře.
Ano, v podstatě se dá kempovat na místě třeba v Jaroměři. A vyráží se hvězdicovitě na úseky Labe ze Dvora Králové do Brodu pod Kuksem, velmi krásný úsek přes Žíreč, barokní areál Kuks, Stanovice, Šporkův mlýn, je to opravdu velmi příjemná trasa se spoustou památek v okolí.

Čtěte také

Můžete si sjet Úpu z České Skalice do Jaroměře, opět krásný úsek, kde jedete v podstatě v přírodě, nejsou tam žádné domy, jste v podstatě úplně mimo civilizaci. Jen je potřeba dát za zvýšeného průtoku pozor. Tam jsou tři malé nebezpečné stupínky.

A potom se jezdí Metuje z Hronova, Náchoda, případně z Nového Města nad Metují přes stará koryta. Ale je to takový speciální, úzký, meandrovitý, zarostlý, zapadaný úsek, je to už trošku pro zkušenější vodáky a fajnšmekry, kteří se chtějí prodírat roštím. Ale úseky, které jsem jmenoval předtím, zvládne i rodina s dětmi. Jsou to úseky pro začátečníky, nic náročného.

Pojďme k alkoholu na vodě, protože tady bývala nulová tolerance, teď od března platí novela zákona o vnitrozemské plavbě. Co říká a kolik toleruje alkoholu?
Říká, že vůdce plavidla na nesledovaných vodních cestách, je potřeba zdůraznit, že to neplatí všude, ale pouze na nesledovaných vodních cestách, čili jsou to takové trasy, které my vodáci využíváme, ony klasické turistické, může mít vůdce plavidla půl promile alkoholu.

Čtěte také

Tato novela zákona už nedefinuje, kolik alkoholu v krvi může mít posádka?
Na posádku to zůstalo bez omezení, čili ti, kteří se podílí na řízení lodě, tedy posádka, na ně se žádný limit nevztahuje. Pro vůdce plavidla je limit půl promile. Je ale otázkou, kdo je třeba na kanoi nebo na raftu, kde pluje více lidí, vlastně vůdce plavidla. Je to takové trošku divné z té legislativy, protože někdo může tvrdit, že raft prostě nemá vůdce plavidla nebo něco takového.

Bylo by pak velmi zajímavé, jak by se to řešilo, kdyby nastal nějaký problém. Nicméně novela zákona stanovuje půl promile alkoholu pouze pro vůdce plavidla.

Čtěte také

Alkohol nepatří ani za volant automobilu. Samozřejmě i na vodě je to nebezpečné, má to svá rizika.
Když pak vidíte posádku, třeba rodinu se dvěma dětmi, a rodiče nejsou schopni vystoupit na břeh, jak jsou opilí, děti jen zoufale koukají a nevědí, co mají dělat, tak si říkáte, že je někde něco špatně. Když vám lidé samovolně vypadávají z raftu a plavou řekou, ani nevědí, kde jsou. Naštěstí si třeba půjčí aspoň záchrannou vestu.

Je to už někde za čarou. Plovoucí bary, kam přijedete, tvrdý alkohol se tam nalévá, to už opravdu s vodáctvím nemá nic společného. Slouží to vyloženě pro lidi, kteří se přijeli na vodu opít. Ať si klidně jedou někam jinam, ale vodu ať nechají nám, vodákům.

Celou vodáckou radioporadnu s Petrem Ptáčkem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio
    • 80 let s vámi
      Hradecké minuty

    Mohlo by vás zajímat