Triptany = specifická léčba akutní migrény. Neuroložka Markéta Tučková a moderní léčebné postupy
V radioporadně jsme přivítali MUDr. Markétu Tučkovou z oddělení neurologie Oblastní nemocnice v Náchodě. Naše dnešní téma jsou bolesti hlavy a migréna. Jaké jsou moderní metody léčby těchto problémů?
Jaké jsou dnes možnosti léčby migrény? Jaké léky existují?
Dá se to rozdělit na léčbu akutní a profylaktickou, to znamená preventivní. Akutní léčba je už u probíhajícího migréózního záchvatu a profylaktická nebo preventivní léčba je léčba, která směřuje k tomu, aby vůbec k migréně nedošlo. A pokud ano, tak v menší frekvenci a intenzitě.
A onu profylaktickou léčbu ještě můžeme dělit na epizodickou, tedy krátkodobou, a dlouhodobou. Epizodická, to je jednorázová profylaxe, kterou si pacient podá v případě, že ho čeká nějaká činnost, která mu migrénu může vyvolat. Například fyzické cvičení nebo vysokohorská turistika.
Triptany patří mezi specifická antimigrénika. Bohužel jsou spojeny poměrně s častou intolerancí nebo nežádoucími účinky.
MUDr. Markéta Tučková, oddělení neurologie Oblastní nemocnice v Náchodě
Pak je krátkodobá profylaxe, což je nejčastěji u žen, jejichž migrény jsou vázány na menstruační cyklus a mají ten cyklus pravidelný. I v tomto případě se užívá krátkodobá profylaxe den před a první dva dny po menzesu.
Potom je dlouhodobá profylaxe, která může trvat měsíce i léta podle toho, jak zabírá a jak ji pacient toleruje.
Triptany = specifická léčba akutní migrény
Z jiného hlediska můžeme dělit léčbu migrény na specifickou a nespecifickou. Nespecifická léčba je obecnými analgetiky, která můžeme použít při bolestech zad či kloubů. Jsou to klasická nesteroidní antirevmatika, například ibuprofen nebo analgetika na bázi paracetamolu.
Čtěte také
Pak je profylaktická nespecifická léčba, a ta probíhá léky, které primárně nebyly určeny pro léčbu migrény. Jsou to léky z jiných lékových skupin, například pro snížení krevního tlaku, pro zpomalení srdečního rytmu, antiepileptika, antidepresiva nebo léky, které směřují k dilataci cév.
A specifická léčba migrény v případě akutní léčby, to jsou hlavně triptany, které jsou všeobecně známé. A v současné době už přicházejí na řadu tzv. gepanty, které patří také mezi biologickou léčbu. A pak je to profylatická specifická léčba, a to jsou tzv. antimonoklonální protilátky. Což je také biologická léčba migrény.
Čím více užívám analgetika, tak časem méně zabírají. Bolest hlavy je častější a já zase sahám po lécích. Tak vznikne začarovaný kruh.
MUDr. Markéta Tučková, oddělení neurologie Oblastní nemocnice v Náchodě
Pojďme začít triptany, které jste zmiňovala. Jak fungují a umí zastavit migrénu u každého?
Triptany patří mezi specifická antimigrénika. Tedy jsou to analgetika určená pouze pro léčbu migrény. S výjimkou jednoho typu primárních bolestí hlavy by tedy neměly zabrat na tzv. tenzní bolest hlavy nebo na bolesti hlavy, které vycházejí třeba od krční páteře.
Čtěte také
Jsou to léky, které dokáží zastavit už rozběhlý migrénózní záchvat, na druhé straně je ale určitá skupina migréniků, na které triptany nezabírají. Bohužel triptany jsou spojeny poměrně s častou intolerancí nebo nežádoucími účinky, což bývají nejčastěji návaly horka, závratě, únava, ospalost, pocit slabosti, někdo může mít nevolnost nebo zvracení, u někoho je to brnění končetin, někdy i dušnost.
Triptany jsou vhodné pro relativně mladé a zdravé migréniky, jsou pak méně vhodné pro pacienty s určitými kardiovaskulárními zátěžemi nebo komplikacemi, což jsou pacienti po infarktu myokardu, pacienti s ischemickou chorobou srdeční, po cévních mozkových příhodách nebo s ischemickou chorobou dolních končetin. Tam jsou méně vhodné.
Slyšela jsem o tzv. triptanových bolestech. Mohli bychom vysvětlit, o co se jedná?
Bohužel migréna a zejména chronická migréna, což znamená, že ní trpí pacient 15 a více dní v měsíci, je úzce spojena s nadměrným užíváním analgetik. To ale znamená, čím více užívám analgetika, tak časem méně zabírají. Bolest hlavy je častější a tím víc zase já analgetika užívám, takže vznikne takový začarovaný kruh.
A pak i ony bolesti hlavy jsou už i dílem z onoho nadužívání analgetik. Bohužel často to vidíme u chronických migrén nebo i u chronické tenzní bolesti hlavy. A týká se to nejen triptanů. O nadužívání hovoříme, pokud pacient bere tyto léky 10 a více dní v měsíci. Stejné číslo mají i kombinovaná analgetika, například paracetamol s kofeinem či paracetamol s kodeinem.
U jednosložkových nesteroidních antirevmatik, jako je například ibuprofen nebo naproxen, je to 15 a více dní v měsíci. Pak již hovoříme o nadužívání.
Celou radioporadnu s MUDr. Markétou Tučkovou z oddělení neurologie Oblastní nemocnice v Náchodě si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Bolest hlavy netrápí jen vás. Trpí jí asi desetina populace. Co je a co není migréna? Jak jí čelit?
Migréna je chronické onemocnění charakteristické opakovanými bolestmi hlavy často doprovázenými řadou příznaků souvisejících s autonomní nervovou soustavou.
-
Podle lékařů je migréna třetí nejčastější nemocí na světě. Bolesti hlavy u nás trápí asi milion lidí
Migréna trápí v Česku podle odhadů lékařů asi milion lidí, přičemž třetina z nich má čtyři záchvaty do měsíce. Na odborné vyšetření se přitom často čeká i několik měsíců.
-
Jaké existují druhy bolesti hlavy a můžeme my sami poznat, zda je naše migréna závažná nebo ne?
Více než 30 procent dospělých ve věku 18 až 65 let se v loňském roce potýkalo s migrénou. Tou trpí v Česku přibližně každý desátý člověk.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.