Bezpečné otužování. Jděte pěkně postupně krok za krokem, začít můžete odolností u studené sprchy
Radioporadna o otužování, kterého se vůbec nemusíte bát. Uslyšíte, že se vše může dít i jednoduchou nenásilnou formou. Dát vám všem rady je připraven instruktor otužování Václav Kural.
Kde jste se naposledy otužoval, co máte aktuálně za sebou?
Naposledy jsem se otužoval teď ve středu, konkrétně při výstupu na Sněžku se skupinou lidí z Anglie, kde jsem asistoval instruktorům velice silný zážitek. Otužování vzduchem a potom i vodou. Šli jsme méně oblečeni, respektive ti účastníci šli do půl těla a já jsem tam dohlížel na bezpečnost a prováděl jsem je tím zážitkem. Všechno dopadlo dobře a byly to skvělé emoce.
Doporučujeme dvě minuty v ledové vodě. To je dostatečný čas na to, aby v těle proběhly všechny procesy a reakce. Aby se energie nakopla.
Václav Kural, instruktor otužování
Slíbila jsem, že dáme opravdu praktické rady. Když si chceme doma vybudovat místo na otužování, co by to mělo být ideálně za nádobu?
Záleží určitě na tom, jaké máme možnosti. Jestli máme větší zahradu nebo menší, nebo jestli bydlíte v domě či v panelovém domě, máme balkon. A teď se doslova roztrhl pytel s různými nabídkami. Jsou to otužovací kádě, takové menší soudky z umělé hmoty, je to skladné a přenosné. Vejde se tam třeba 300 litrů vody a když jdu do podřepu, tak se tam potopím celkem komfortně.
Čtěte také
Menší nádoba, což je řekněme 500 litrový sud, má výhodu v tom, že se tam hezky zakonzervujete, vytvoříte si tepelnou vrstvu okolo sebe a moc se nehýbáte, což pomůže zejména v začátcích otužování. Pokud máte větší nádobu nebo i jezírko či bazén, tak tam už můžu potom jít zkušenější otužilci do malých temp a objevit další úroveň otužování. Protože když se hýbete, je to zase silnější zážitek.
Jak ale bezpečně s otužováním začínat?
Určitě neskákat rovnou do studené vody. To by mohlo být i nebezpečné. Začít se dá postupně, nemusíme přímo hned chodit do ledové lázně, do ledového sudu, můžete začít klidně studenými sprchami hezky pomalu po desítkách sekund. Až si vybudujete odolnost u studených sprch, pak můžete povýšit dál. Jít hezky krok za krokem.
Je to o tréninku. Když už půjdete do sudu, doporučuji potopit se až po ramena a nechat vodu působit na celé tělo. Nechat dělat to, co umí.
Václav Kural, instruktor otužování
A když už se odvážím ponořit do sudu, mám se zanořit hned do půl těla nebo nejdříve zkusit nohy a další den zase hlouběji?
Je to o tréninku. Jak říkáte, začít buď nohy nebo ruce, můžete si je dávat i do kyblíku s ledovou vodou. Ale když už pak půjdete do toho sudu, tak se doporučuji potopit opravdu až po ramena a nechat vodu působit na celé tělo. Nechat tělo dělat to, co umí.
Čtěte také
V sudu se tedy moc hýbat nemůžeme, ale přesto je dobré aspoň třeba hýbat prsty či rukama a nohama, pokud to prostor dovolí?
Pokud to prostor dovolí, můžete si to zkusit. Ale je to zase taková další úroveň. Já třeba dělám to, že nechci jen tak nehybně sedět, tak se začínám otáčet po nebo protisměru hodinových ručiček. Úplně po milimetru a každý ten milimetr mi způsobí nové pocity na těle.
Když vlezeme do ledové vody, tak většinou začneme zrychleně dýchat, až se skoro zajíkáme. Jak to zvládnout, abychom se neudusili a zklidnili se? Máme to nějak předem trénovat?
Máte pravdu, k zalapání po dechu může dojít zejména v začátcích. Já jsem se toho zbavil postupným otužováním a tou praxí velice rychle, nicméně jsem si na to zase hodně rychle vzpomněl. Dnes ve studené sprše, když si ji dám za krk, tak k tomu zase dojde, ale je to jen jednorázová věc a už vím, jak dech srovnat.
Jednoduchá forma může být otužování vzduchem. Že prostě vyjdu ven a vezmu si o jednu vrstvu oblečení méně. Tím si buduji odolnost.
Václav Kural, instruktor otužování
Dýchání si můžete nacvičit i předtím, než půjdete do otužování. Doporučuji takzvaný brčkový dech, soustředit se na dlouhý a co nejjemnější výdech. Jako kdybych měl v puse brčko na pití a přesto vydechoval. Nebo můžete zkusit udělat nádech a tím se zase zklidníte, protože aktivujete svůj bloudivý nerv, který tělo zklidňuje. Takže příprava a tipy na zklidnění dechu existují.
Čtěte také
Jak dlouho potom v takovém ledovém sudu můžeme ideálně vydržet?
Doporučujeme vždy dvě minuty, to je čas, který je dostatečný na to, aby v těle proběhly všechny procesy a reakce. Aby se energie nakopla. Tedy mé doporučení zní, naprosto dostačující jsou dvě minuty v ledové vodě.
Jak často tohle provádět? Každý den?
Když se budeme bavit o ledové vodě, tak bych úplně nedoporučil, že by se muselo úplně každý den do ní jít. Ale samozřejmě je to na každém z nás. Znám lidi, kteří mají třeba 1000 dní za sebou každý den ledovou vodu.
Je možné si na tom i vytvořit takový hezký a zdravý návyk. Ale já bych doporučoval začít třeba jednou za týden. Protože ještě šest dní po tom, co vylezu z ledové vody, se mi tvoří v těle větší množství bílých krvinek. Takže to nemusím úplně hrotit každý den. Možná bych to proložil spíše studenými sprchami.
Čtěte také
Která denní doba je podle vás pro otužování ideální? Ráno či večer? Nebo je to jedno, jak mám zkrátka čas?
Doporučuji ráno. I z hlediska toho, že tělo přes den prochází určitými teplotními hladinami, ráno jsme zahřátější a směrem k noci se tělo ochlazuje. A čím nižší mám teplotu při spánku, tak tím mám spánek kvalitnější. Tedy určitě je lepší otužování ráno a ta energie s vámi pak bude po celý den. Ale musíte si na to udělat čas. Ale i odpolední otužování je lepší než vůbec nic. Ale ráno je ideální.
Můžeme poradit i nějaké jednodušší otužování pro ty, kdo se necítí na to chodit v zimě k rybníku nebo k řece?
Jednoduchá forma může být otužování vzduchem. Že prostě vyjdu ven a vezmu si o jednu vrstvu oblečení méně. Dám si ji třeba do batohu, abych si to vyzkoušel. Tím si buduji odolnost. Odkládáním vrstev oblečení zjistíme, že jich nosíme víc, než potřebujeme.
Nebo pomocí studených sprch je dobré se otužovat. Sprchu máme každý doma, je to velice přístupná záležitost.
Celou otužovací radioporadnu s Václavem Kuralem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Světový rekordman Petr Kocián vydržel v ledu dvě a čtvrt hodiny. Pak už chtěli jít kamarádi na pivo
Dnes se určitě zchladíme, protože se ponoříme do velkého boxu plného ledu o teplotě nějakých - 5 °C a tam vydržíme zasypáni od hlavy až k patě ledem dvě a čtvrt hodiny.
-
NUUK není jen sauna! Kousek Finska v Hradci Králové aneb Natálie Kratochvílová si splnila velký sen
Performance, koncerty, saunový festival nebo mistrovství v toustování - to všechno lze zažít na louce u řeky Labe jen kousek od městského ruchu Hradce Králové.
-
V Česku poslední dobou výrazně přibývá milovníků otužování, do ledové vody často chodí i malé děti
V Česku v posledních dvou letech přibylo otužilců. Přesné statistiky sice neexistují, podle odhadu zástupců Českého svazu plavání jsou jich ale desítky tisíc.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.