Na vodě musíte počítat s tím, že se všechno může převrátit. Ve stresové situaci pak čas utíká rychle

11. červenec 2022

Vypravíme se spolu na vodu. Vodáctví je u nás každým rokem čím dál oblíbenější aktivitou. Mohou ale také nastat situace, které zážitek pokazí, ať už kvůli nedostatečné přípravě nebo přecenění vlastních sil. Na co si dát pozor, abychom si vodu užili a v pořádku se vrátili domů?

Předseda Asociace vodní turistiky a sportu Ing. Petr Ptáček, soudní znalec se specializací na vodáctví a bezpečnost na řekách i jezech, hovoří v naší radioporadně.

Petr Ptáček ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Už jste se někdy topil?
Topil. Budete se divit, ale topil, není to příjemný zážitek. Ne, že bych se zachraňoval úplně z posledních sil, ale jezdíme na vodu, a tak se občas člověk cvakne. Stala se nám nehoda ve Švýcarsku. Byla to velmi krásná řeka, ale ono v ní teče 200 kubíků vody. A jeden válec, který jsme projížděli, nás chytnul. Vyplavali jsme, to nebyl problém, ale plavejte ve 200 metrech kubických vody. To není úplně ideální, je náročné se dostat ke břehu.

Pokud začínáte na vodě, tak je ideální nafukovací kanoe. Má širší dno a víc před sebou vodu hrne, takže je pomalejší, ale také stabilnější.
Ing. Petr Ptáček, předseda Asociace vodní turistiky a sportu

Četla jsem vyprávění extrémního kajakáře Jakuba Šedivého, který vyprávěl, že zůstal pod hladinou a nakonec se musel nadechnout. Nadechl se v té vodě a říkal, že už by to nikdy zažít nechtěl. Možná strach člověka úplně ochromí?
Nevím, jestli strach i zároveň takový pud sebezáchovy. Člověk vydrží pod vodou poměrně dlouho. Třeba když plavete v bazénu, tak je to ale úplně jiná situace. Trénovaní lidé vydrží i přes minutu, to není problém, ale ve stresové situaci je to úplně něco jiného, čas ubíhá jinak rychle. Nejsou to příjemné zážitky, proto se jich musíme co nejlépe vyvarovat, abychom se do takové situaci nedostali.

Čtěte také

Apelujeme na všechny vodáky, berte si záchranné vesty, je to pro vaše bezpečí. Protože jistě potvrdíte, že riziko je tam vždy?
Na vodě je vždy nějaké riziko. Nestojíme pevně nohama na zemi. Tam když upadneme, tak vstaneme a odejdeme. To ovšem na vodě neplatí. Určité riziko je samozřejmě v každém sportu, ale pokud si vezmeme statistiky nehod, například cyklistů, lyžařů a vodáků, tak z hlediska vodáckého sportu jsou ty případy hodně medializovány. Utonutí jsou ovšem dva až tři do roka. Vezměte si, kolik je úrazů při cyklistice, to jsou desítky nebo stovky lidí, kteří se zraní a někteří i umřou. I na lyžích je úrazů daleko více.

Pokud se chceme vyhnout nebezpečí, tak to bychom museli loď přenášet před každým jezem. Je to vůbec reálné?
To asi reálné není, to bych vodu vůbec nejezdil. Je to opravdu o tom, naučit se loď řídit, umět dobře pádlovat, umět si najet kam potřebuji a umět samozřejmě odhadnout, jaká nebezpečí se v tom určitém místě mohou skrývat. Čili pokud vidím, že tam je nějaký válec, že to místo neprojedu, tak je lepší, když váhám, raději loď přenést. Tedy je to hodně o zkušenostech.

Čtěte také

Z hlediska bezpečnosti je nějaký rozdíl mezi raftem a lodí?
Raft je stabilnější, ale jak vidíme po té nešťastné nehodě v Českém Krumlově, když ho máte špatně nafouknutý, nebo někam vjedete bokem, tak i raft se může převrátit. Na vodě musíme počítat s tím, že se všechno může převrátit. Ale z hlediska porovnání jsou rafty samozřejmě daleko víc stabilnější. Když pojedu s dětmi, tak je dám na raft, protože jich tam víc najednou a nemusím se starat třeba o dalších pět lodí, které by oni museli kormidlovat.

Jsou různé typy a velikosti lodí. Různé šířky a délky, nafukovací, plastové nebo gumové. Dá se poradit, co je pro začátečníky nejlepší?
Pokud začínáte na vodě nebo to chcete zkusit, tak je ideální nafukovací kanoe, která je zase stabilnější. Tyto kanoe mají širší dno a víc vodu před sebou hrnou, takže jsou pomalejší, ale zároveň stabilnější. Dále je možné zvolit plastové kanoe. To jsou také poměrně relativně stabilní lodě, ale zase musíme počítat s tím, že jsou pomalejší. Vždy se u těch lodích kloubí rychlost s obratností a točivostí. Tedy neexistuje úplně ideální loď, která by byla velmi rychlá, současně stabilní a dobře točivá. Vždy je podle konkrétního typu lodi nějaká funkce upřednostněna.

Petr Ptáček a Pavla Kindernayová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Co poradit začátečníkům na divočejší vodě?
Tak u nás nejsou úplně nějaké divoké řeky. Samozřejmě někde je větší průtok, ale není to nic extrémního, takže i začátečníci to mohou jet. Klidně ať si půjčí rafty místo plastových lodí, ať si půjčí nafukovací kanoe, které jsou stabilnější. Ale není to o tom, že by na našich řekách byl v dnešní době nějaký extra velký problém, že by tam byly povodně a nedalo by se plout. To určitě ne.

Celou vodáckou radioporadnu s Ing. Petrem Ptáčkem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související