Dýchejte čerstvý vzduch, choďte do lesa, ale také si ho chraňte! Poselství lesníka Aleše Erbera
Radioporadna provoněná lesem. V České republice je přibližně 350 000 vlastníků lesa, ať už malého nebo většího. Je ovšem les jen radost nebo také starost? Odpověď možná tušíte, ale my vše rozebereme s lesníkem a odborným poradcem Alešem Erberem.
Je zima, hází lesník kvalitní dřevo i do kamen?
Rozdělujeme dřevo podle sortimentace nebo podle druhu stromů, které kácíme při těžbě. Rozdělujeme ho už při manipulaci, takže potom hned víme, když z lesa dřevo odvážíme, na co je určené.
Kvalitní dřevo by mělo být na co ideálně určené?
Na nábytek, na podlahy, na dřevostavby. To kvalitnější dřevo jde do fabrik, kde se zpracuje. U nás na Fakultě lesní České zemědělské univerzitě usilujeme o to, aby se naše kvalitní české dřevo nevyváželo, aby zůstávalo tady. Aby se mu dala co největší přidaná hodnota.
Kontinuita je pro les obrovsky důležitá. Opravdu musíme nad našimi lesy dlouhodobě přemýšlet a ony nám to potom vrátí.
Aleš Erber, lesník
V těchto dnech lidé zdobí své vánoční stromečky. Ty se uřezávají v lesích. To je z vašeho pohledu v pořádku?
Já myslím, že to je pěkná tradice. Takže je to podle mne v pořádku. Stromečky nám zpříjemňují vánoční svátky. Také mám živý stromek, nemohl bych mít umělý. Vůně vánočního stromečku je jedinečná.
Čtěte také
Ale chtěl bych zdůraznit, že kontinuita je pro les obrovsky důležitá. Opravdu musíme nad našimi lesy dlouhodobě přemýšlet a ony nám to potom vrátí.
Slyšela jsem, že lesníci bývají introverti. Jak je to u vás?
Já jsem byl introvert, ale stal jsem ze mě trošku extrovert. Proto jsem také přišel i k vám do rozhlasu.
Proč bychom měli chodit do lesa? Většina lidí tam jde velmi ráda, tak čeho si všímat, co si odnést z lesa?
Stromy nám samozřejmě předávají nějakou svoji energii, je to dané i tím, že produkují kyslík a podobně. Takže člověk se v lese mezi stromy většinou uvolní, je to taková antidepresivní terapie. Myslím si, že každý se cítí dobře mezi živými stromy, ať už to vnímá z jakéhokoliv úhlu pohledu.
A potom samozřejmě, co na mě působí dobře je také tohle vaše studio, které je obložené dřevem. Člověk se cítí lépe mezi dřevěnými konstrukcemi než mezi betonem. Aspoň na mě to tak působí.
Lesník Aleš Erber se cítí dobře v Českém rozhlase Hradec Králové. Za to jsme samozřejmě rádi. A myšlenka: Choďte do lesa, dýchejte čerstvý vzduch a chraňme naše lesy, je poselstvím i dnešní radioporadny.
Související
-
Stromy volají o pomoc. Porostou u nás palmy? Jak bude vypadat český les za 100 let?
Jak se tuzemské lesy vypořádávají se suchem? Jaká je situace v našem kraji? Jaké druhy stromů zvládají současnou situaci nejlépe? Jaké naopak hynou?
-
Vkládáme teď peníze do porostů, které budou nést lidem užitek za desítky let, říká ředitel Lesů ČR
Vydáme se do lesa, protože tam je vždy krásně. V Hradci Králové má své sídlo Státní podnik Lesy ČR a už přes rok mu šéfuje vystudovaný lesnický inženýr Dalibor Šafařík.
-
Co je chytrý les? Na první pohled vypadá úplně běžně, vědci v něm ale mají desítky senzorů a čidel
Co nejlépe a nejrychleji reagovat na změny klimatu pomáhají lesníkům i moderní technologie. Do jednoho takzvaného chytrého lesa se vydal reportér Ondřej Vaňura.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.