Zimní sezóna v Krkonoších se chýlí ke konci, hoteliéři se připravují na poslední větší nápor turistů

6. duben 2022 10:07

Některé hotely v Krkonoších už zavřely, jiné se chystají na velikonoční svátky nebo pomáhají ukrajinským uprchlíkům. Podrobnosti zjišťovala reportérka Kateřina Kohoutová.

Čtěte také

Někde už hoteliéři, jako například v hotelu Jánošík ve Špindlerově Mlýně, uprchlíky ubytovali, jinde se jim snaží pomáhat jinak. Třeba Jitka Hronešová, manažerka velkého hotelu ve Špindlerově Mlýně, uvedla, že pomohli hlavně rodinám Ukrajinců, kteří u nich pracují. Sehnali jim ubytování, propojili je se školami nebo se sociálními pracovníky.

A některé uprchlíky také zaměstnali jako třeba uklízečky nebo pomocné síly. Nabídli jim i role číšníků nebo servírek, ale tam nastává jazykový problém. Uprchlíci zatím většinou česky nemluví.

Ptala jsem se více provozovatelů hotelů a většina z nich se shodla v tom, že co se týče ubytování, tak by ho sice poskytli, ale ekonomicky je to pro ně hodně nevýhodné. A navíc není jasné, na jak dlouhou dobu by to bylo. A hotely už začínají mít poměrně dost rezervací na letní měsíce.

Čtěte také

Jaká v těchto dnech obsazenost hotelů? Mají lidé zájem o pobyty na horách v závěru sezóny?

Teď je sezóna opravdu slabá, zejména ve všední dny. Lidé přijíždějí do míst, kde se ještě lyžuje, tedy do Špindlerova Mlýna a Pece pod Sněžkou zejména o víkendech nebo na prodloužené víkendy. Jinak je zájem stále menší.

Začínají se ale pořádat nejrůznější kongresy nebo školení, což je hlavně pro velké hotely ekonomicky přínosné.

Zimní sezóna se podle hoteliérů celkem vydařila, co si teď slibují od léta? Mají už nějaké rezervace?

Čtěte také

Hoteliéři vzhlíží k letní sezóně optimisticky. Dost rezervací je už na letní prázdninové měsíce, některá zařízení hlásí už padesátiprocentní obsazenost. Největší zájem potom ale očekávají na poslední chvíli. Tedy stává se jakýmsi trendem, že si turisté pobyty objednávají jen několik dní před příjezdem.

Pobyty poptávají hlavně Češi, ale stále více v Krkonoších začínají objevovat také Poláci a Rakušané. Němců je zde stále jen minimum.

Poslední zimní nápor turistů se v našich nejvyšších horách očekává na velikonoční svátky. Opět především tam, kde se ještě lyžuje. A na prodloužený víkend hodlají otevřít i hotely, které jsou momentálně zavřené nebo mimo provoz.

Spustit audio

Související