Číšníky, servírky a kuchaře shání krkonošské hotely a penziony kde se dá. Je jich prostě málo

10. prosinec 2018 09:12

Některým hotelům a penzionům v Krkonoších chybí zaměstnanci v restauracích a také kuchyních. Přestože se je snaží nalákat na různé výhody, je zájem o tuto práci malý. Navíc jsou potenciální zaměstnanci často nezkušení. Na startu zimní sezóny je to pro spoustu majitelů restauračních zařízení problém.

Nejen sůl. I dobrý kuchař je nad zlato. To nyní platí v krkonošských hotelech a penzionech

03627635.jpeg

Nedostatek kvalitních kuchařů trápí hotely, penziony a restaurační zařízení v našich nejvyšších horách. Právě nyní, kdy odstartovala hlavní letní sezóna, je to problém. V kuchyních tak pracuje podstatně méně lidí než je potřeba. Kuchařům se do hor prý nechce kvůli nevýhodným platovým podmínkám nebo dojíždění.

Hledáme servírky, sháníme kuchaře a pomocné síly. Podobných inzerátů jsou nyní desítky. Horským hotelům a penzionům v oblasti gastronomie chybí pracovní síly.

„V servisu nám chybí určitě nejméně čtyři lidi," potvrzuje Světlana Pejsarová, hlavní recepční a obchodní manažerka jednoho z hotelů v Janských Lázních.

Číšník, hosté (ilustrace)

Podle ní poptávka po zaměstnancích trvá už několik měsíců. Na zimu jich totiž potřebují podstatně víc než v létě a tak shání, kde můžou.
„Teď budeme podávat další inzeráty a musíme doplnit tým na zimní sezónu, protože ta je opravdu náročná. Je to pro nás nejtěžší období z celého roku. Na rovinu, už sháníme pracovní síly kde se dá."

Podobně mluví Tibor Čochej majitel penzionu a restaurace v Černém Dole: „Personál není. Sháním kvalitního kuchaře a kvalitní servírku."

V krkonošských hotelech se objevují exotičtí zaměstnanci až z Filipín. Co je do českých hor láká?

Filipínec (ilustrační foto)

Hoteliéři v Krkonoších začali zaměstnávat Filipínce. Ty shání přes pracovní agentury. Cizinci mají zájem na horách pracovat. Dělají například pomocné síly v kuchyni, uklízí pokoje nebo se starají o údržbu objektů. Majitelé hotelů si jejich práci pochvalují, jsou podle nich spolehliví a stačí jim nižší plat.

Dodává, že už se někdo o práci zajímá, často mu chybí požadované vzdělání a praxe: „Protože dnes se třeba někdo hlásí, ale už to klesá na úrovni. Tak to dělají lidé, kteří v tom oboru nejsou vyučeni, nejsou v tom zběhlí."

Velké hotely se snaží nalákat nové pracovní síly na různé benefity a výhody, ale ani to podle Světlany Pejsarové příliš nepomáhá.
„Nabízíme celoroční skipas, zvýhodněnou stravu, ubytování zdarma, plus jiné benefity."

Spousta zaměstnanců hotelů a penzionů tráví v práci kvůli nedostatku lidí podstatně víc času, aby vše fungovalo tak jak má a zákazníci nic nepocítili.

Spustit audio

Související