Zimní dovolená v zahraničí se vám může pořádně prodražit. Štěstí přeje připraveným a pojištěným

23. leden 2020

Kam jezdí Češi nejraději na zimní dovolenou? Cestují raději sami nebo s cestovní kanceláří? Jak vybírat zájezd, co by měla obsahovat smlouva a na co si dát pozor při nákupu zájezdu u zahraniční cestovní kanceláře.

Kateřina Chaloupková z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur v naší radioporadně na téma: Zimní dovolená v zahraničí. Na co dát pozor? Reklamace a pojištění.

Kateřina Chaloupková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Možností jak vyjet za sněhem do zahraničí je několik. Komplexní služby obnáší zájezd organizovaný cestovní kanceláří. Další variantou je uzavřít smlouvu jen na ubytování a na hory se dopravit třeba vlastním autem. Pokud si dovolenou „sestavíte" sami, nechrání vás zákon tak dobře jako v případě zájezdu.

Jaká jsou vaše práva u různých typů dovolené?

Aby bylo možné zájezd opravdu nazývat zájezdem, musí se skládat z více služeb cestovního ruchu a trvat alespoň 24 hodin. V takovém případě vám zákon poskytuje nejširší ochranu. Smlouva o zájezdu zpravidla zahrnuje dopravu, ubytování a další služby jako stravování, služby delegáta či průvodce nebo zajištění skipasů.

Pokud cestujete s českou cestovní kanceláří, vztahuje se na zájezd české právo nehledě na to, zda jsou služby poskytovány v zahraničí. Zvolíte-li si zahraniční cestovní kancelář, bude se smlouva řídit obvykle právem státu, ve kterém má sídlo.

Máme problém...

Pokud má zájezd nedostatky, je třeba se proti nim ohradit hned na místě u delegáta nebo v recepci hotelu.

Čtěte také

Pořadatel je povinen zajistit nápravu, a pokud ji nesjedná včas, můžete si ji zařídit na jeho náklady ve vlastní režii.

Právo na slevu z ceny zájezdu vám ovšem vznikne jedině tehdy, pokud jste skutečně vadu vytkli bez zbytečného odkladu u delegáta a umožnili cestovní kanceláři vyřešit problém v přiměřené lhůtě už na místě.

Podat písemnou reklamaci s nárokem na slevu však stačí až po návratu z dovolené. Učiňte tak co nejdříve. Při závažných nedostatcích můžete navíc požadovat i náhradu ztráty radosti z dovolené.

Kdo pomůže

Vždy je potřeba si ověřit, s kým smlouvu uzavíráte. U konkrétní nabídky zvažte, zdali je natolik výhodná, aby vyvážila právní nejistotu. Zprostředkovatelské servery, cestovní agentury či hotely sice mohou lákat na nižší cenu dovolené než cestovní kanceláře, řešení následných problémů se však může prodražit.

Zimní dovolená v zahraničí se vám může pořádně prodražit

Cestovní pojištění na letní dovolenou je pro mnoho Čechů samozřejmostí. U zimní dovolené a v lyžařské sezóně si jej ale sjednává podstatně méně lidí. A ačkoli se jistě všichni snažíme být opatrní a nezpůsobit zranění sobě ani nikomu dalšímu, vždy to zaručit nelze.

Nejlepší prevencí nejen finančních následků takových karambolů je samozřejmě opatrnost. Je ale na místě doplnit ji o pojištění kryjící léčebné výlohy, následky úrazu a odpovědnost za újmu na zdraví či majetku jiné osoby.

Čtěte také

Pojištění na provozování zimních sportů má ale svá specifika. Pojišťovny totiž často nabízejí různé varianty pojištění podle toho, jestli zimní dovolenou strávíte odpočinkem, na svahu nebo jinak. Vybraná varianta pak může v případě zimních sportů krýt i převoz vrtulníkem, dopravu do nemocnice apod.

Vyplácí se uvádět pravdivé údaje o zamýšlené náplni dovolené. Pokud vyberete špatnou variantu pojištění, může pojišťovna zcela zamítnout pojistné plnění.

Součástí může být také úrazové pojištění, případně pojištění sportovního vybavení. Počítat ovšem musíte i s případy, kdy nezpůsobíte škodu jen sobě, ale i někomu jinému. Například srazíte-li na sjezdovce jiného lyžaře a zraníte jej nebo mu zničíte drahé sportovní vybavení. Tyto výdaje kryje pojištění odpovědnosti za újmu, které má u naprosté většiny pojišťoven samostatný limit.

Celou radioporadnu s Kateřinou Chaloupkovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.