Specifika putování po západní a severní Evropě. Rady na cestu do Německa, Francie a Skandinávie

22. červenec 2019

Mnoho českých rodin se připravuje na cestu za hranice a řada z nich plánuje jet autem. Když zamíří do západní a severní Evropy, je potřeba počítat se spoustou odlišných dopravních předpisů a zvyklostí. Českého řidiče mohou v zahraničí nachytat na silničních pravidlech, která z domova nezná.

Jedeme na dovolenou autem. Pozor na odlišná pravidla silničního provozu v zahraničí!

Jedeme na dovolenou autem (ilustrační foto)

Mnoho českých rodin se připravuje na cestu za hranice a řada z nich plánuje jet autem. Ať už zamíří do Chorvatska, které je dlouhodobě nejoblíbenějším cílem tuzemských turistů v zahraničí, na Slovensko, nebo do Itálie, je potřeba počítat se spoustou dopravních omezení. A to už na českém území. Libor Budina, manažer Road Safety Autoklubu ČR v naší radioporadně. 

Tiskový mluvčí Ústředního automotoklubu České republiky Igor Sirota v naší radioporadně.

Pokud se chystáte autem do zahraničí, je dobré se připravit na to, že ne vždy dopravní předpisy odpovídají těm, které znáte z českých silnic. Vítaným uvolněním může být fakt, že ve většině zemí Evropy lze na rozdíl od Česka řídit s 0,5 promile alkoholu v krvi.

Pozor ale na pojišťovnu, i takové množství může být při nehodě přitěžující okolností. Řidiči by měli být pečliví také v přípravě povinné výbavy. V Česku povinná lékárnička není v řadě zemích nutná, zato si zahraniční policisté mohou při kontrole všimnout chybějících reflexních vest nebo dokonce hasicího přístroje.

Německo

Na řadě úseků dálnic se dá totiž jezdit neomezenou rychlostí (a dálnice jsou zatím stále zadarmo), ale je potřeba dávat pozor. Doporučená rychlost je 130 km/h., pokud pojedete rychleji a dojde k nehodě, může to znamenat problém při vyjednávání s pojišťovnou.

Kuriozitou je fakt, že na dálnici není dovoleno zastavit a je proti předpisům, aby řidiči došlo palivo. Policisté vás tedy v takovém případě „zachrání“, ale vypíší pokutu.

Jedeme na dovolenou autem (ilustrační foto)

Příjemný je naopak fakt, že mimo dálnice je povolena maximální rychlost 100 km/h., tedy nejvyšší v celé Evropě. V Německu se také dbá na dodržení bezpečné vzdálenosti a policie může trestat i vulgární gesta směrem k ostatním řidičům nebo k ní.

Pokud se chystáte navštívit některé z německých měst, je dobré ověřit, zda jeho centrum neobklopuje takzvaná nízkoemisní zóna. V takovém případě musíte mít plaketu, která se lepí na čelní sklo. Lze ji pořídit i na českém STK při předložení technického průkazu.

Francie

Ve Francii se odhodlali ke snížení maximální povolené rychlosti mimo obce na 80 km/h. Po dlouhých protestech „žlutých vest“, které také demolovaly radary u silnic, se ministr dopravy rozhodl povolenou rychlost opět zvýšit na standardních 90 km/h.

Auta a turisté na Champs-Elyseés museli v neděli večer uvolnit místo fotbalové horečce. Francouzský tým získal titul mistrů světa a dnes ho triumfálně přiveze do Paříže.

Stále ale platí, že s problémy se mohou setkat majitelé aut, která mají příliš tmavá boční okna. Při cestě do této země nechte doma také radarový detektor, pouhá přítomnost na palubě vozu se trestá vysokou pokutou.

Pozor při objíždění cyklistů, je povinnost je míjet alespoň o 1,5 metru. Lékárnička ve voze není povinností.

Skandinávie

V Norsku je v obci je nejvyšší povolená rychlost 50 km/h (pokud není značkami vyznačeno jinak). Mimo obec platí následující rychlostní limity: 1) vozidla s hmotností do 7,5t, 90 km/h na dálnici, 80 km/h na ostatních silnicích; 2) vozidla s hmotnostní nad 7,5 t kromě autobusů, 70 km/h; 3) motorová vozidla s přívěsem, 80km/h, 60km/h.

Čára uprostřed vozovky je žlutá. Bílé čáry na kraji vozovky označují omezení parkování.

Je dovolená na míru levnější než klasický zájezd? Jak předejít nepříjemnostem na cestách?

Co znamená dovolená na míru? (ilustrační foto)

Dnes už lidi nemusí cestovat na dovolenou jen s pomocí klasických cestovních kanceláří, kde je program pevně naplánovaný. Existuje také možnost vymyslet dovolenou na míru, dle přání klientů. Linda Olivová z Travel Kitchen je hostem v naší radioporadně. 

Nová dopravní značka: Modrý čtverec s autem a označením +2 znamená, že pokud jsou v autě 2 nebo více osob, může auto použít pruh vzhražený autobusům.

V Dánsku jsou rychlostní limity pro osobní vozidla na dálnici do 110 km/h, na některých dálnicích je maximální rychlost 130 km/h. Na ostatních silnicích mimo zastavěné území je povolená rychlost 80 km/h, v některých místech může být zvýšena na 90 km/h.

Řidič, který je pod vlivem alkoholu je odsouzen a pokutován, jestliže je množství alkoholu v krvi vyšší než 0,05 %. Pokud je množství alkoholu v krvi vyšší než 0,12% je uložena pokuta, řidiči také hrozí trest odnětí svobody, a řidičský průkaz je mu odebrán na minimálně 12 měsíců.

Celou radioporadnu s Igorem Sirotou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související