Ze hřbitova v Heřmánkovicích zmizely desítky německých hrobů. Šlo o ruiny, říká starostka

31. červenec 2023 10:03

Obec Heřmánkovice na Náchodsku odstranila ze hřbitova desítky hrobů německých starousedlíků. Šlo o obyvatele tehdejších Sudet. Starostka se brání, že chtěla hřbitov zvelebit a likvidovaly se pouze úplně zničené hroby. Úředníci si myslí opak, zástupci úřadu vlády označili jednání obce za neakceptovatelné a problematické.

Čtěte také

„To nebyly hroby, šlo o neuctivé zbytky hrobů. Neuctivé i k těm, kteří tam leží pod tím,“ vysvětluje důvod likvidace německých hrobů nezávislá starostka Heřmánkovic Jana Králová.

Obec se podle ní o hřbitov stará, cílem prý bylo prostor zvelebit. „Bylo to ošklivé k tomu ostatnímu hezkému, co máme na hřbitově.

Zbytky hrobů se objevily v nedaleké obci Božanov a to včetně náhrobků, se jmény a dalšími údaji o zemřelých. Ty se tam podle Jany Králové dostaly omylem. „My jsme odstraňovaly pouze ty hroby, kde nebylo uvedeno žádné datum narození. To, že tam někde nějaké datum narození je, mne překvapuje. To si tam musel nějaký člověk odvézt sám.

O téhle verzi příběhu pochybuje Jiří Chotěborský ze stavebního úřadu v nedalekém Broumově. Podle něj byla řada hrobů sudetských Němců stále v dobrém stavu, dokládá to řadou fotografií. „Nezažil jsem, že by došlo takto k cílené likvidaci německých hrobů.

Jiří Chotěborský nevěří ani tvrzení starostky obce, že se náhrobní kameny odvezly omylem. „Jsem zklamaný z přístupu obce a ze ztráty historie místa. Jsem prostě naštvaný.

Čtěte také

Navíc prý nebyl důvod likvidovat německou část hřbitova ani v případě, že by byla tak poničená, jak popisuje vedení Heřmánkovic. Odkazuje na dokument nazvaný K péči o opuštěné německé a další hroby na hřbitovech v České republice. „Kde se píše, že by nemělo docházet k rušení hrobů. Případně, pokud by k tomu došlo, tak za jakých podmínek.

Dokument vypracovala Rada vlády pro národnostní menšiny. A právě její členové se případem zabývají. Jednání obce mimo jiné označili za morálně neakceptovatelné.

Heřmánkovice přitom loni získaly ocenění v soutěži Obec roku, konkrétně zlatou cihlu za obnova a rekonstrukce památkově chráněných objektů a památek místního významu.

Spustit audio

Související