Dobrovolníci pečují o hroby vojáků z války roku 1866, kteří padli v krvavém konfliktu naší historie

20. srpen 2021 06:45
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dobrovolníci pečují o hroby vojáků z války roku 1866

V lese u České Skalice na Náchodsku jsou pochovaní vojáci, kteří padli v prusko-rakouské válce roku 1866. O místa jejich posledního odpočinku se pravidelně snaží pečovat dobrovolníci.  Často jsou to členové takzvaného Komitétu, tedy spolku pro udržování památek z války roku 1866. Jejich zatím posledním pracovním setkáním bylo právě bývalé bojiště u České Skalice.

Čtěte také

Jeden z dobrovolníků a také člen Komitétu, Tomáš Vondryska, právě na chvíli odložil křovinořez. Ostatní hrabou posekanou trávu nebo pobíhají s motorovou pilou.

Na jednom místě nedaleko České Skalice na Náchodsku se čistí prostor kolem hromadného hrobu.
„Nacházíme se u železničního viaduktu, kde jsou dva hromadné hroby z války roku 1866."

Tohle ovšem není jediné místo, o které se dobrovolníci starají.

Čtěte také

Protože zdejší les pamatuje krvavé boje roku 1866.
„Tento les je zajímavý i tím, že jeho půdorys se od války roku 1866 prakticky vůbec nezměnil. Původní je i onen železniční viadukt, který pochází z roku 1859. A je tu celá řada dalších památek. Mnohé z nich jsou ukryté v houští, podobně jako tyto hroby, které právě udržujeme."

„A k těm pomníkům v lese Dubno je zapotřebí udržovat nějakou přístupovou cestu."

Hrábě v ruce drží také dobrovolník Petr Tylš z Nového Města nad Metují.
„Pocházím ze Šonova, kde se také odehrála bitva, o den dříve než u České Skalice. Proto jsem tady, abych pomohl."

Další pracovitý dobrovolník Martin Vošahlík dorazil dokonce až z Českých Budějovic.
„Přijel jsem na takovou brigádu pomoci kamarádovi. Dlouhodobě se zajímám o válku roku 1866 a chci, aby hroby a památky na tento konflikt zůstaly zachovány. Aby to nezaniklo v paměti lidí."

Jaký je největší problém těchto míst?

„Odpadky a parkování. Občas do těch pomníčků někdo nacouvá a povalí je nebo i zlomí. Kříže jsou z litiny, která je křehká. Prostě neúcta k těmto památkám a místům.

Čtěte také

Zdejší bojiště bylo obrovské a mrtvých tady zůstalo ležet hodně. Hrobů je zde tedy také spousta. Je také dostatek dobrovolníků na jejich údržbu?

„Dobrovolníci schází. Někdo, kdo by byl ochoten víkend věnovat práci na bojišti, takových lidí je opravdu málo. Pracujeme v menších skupinkách, ale naštěstí se nám vždy podaří potřebnou práci udělat a dokončit," dodává Tomáš Vondryska.

Tato brigáda u České Skalice není jedinou, kterou Komitét v letošním roce pořádá. Další je naplánována už na letošní podzim.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související