Vojenský hřbitov z války roku 1866 v České Skalici se dočká obnovy. Jak zásadní a co bude jinak?

6. únor 2022 08:31

Jeden z největších vojenských hřbitovů v České Skalici na Náchodsku se dočká obnovy. Jsou na něm pochovány stovky pruských a rakouských vojáků. Mezi nimi odpočívá například i jeden z nejvýše postavených generálů, který padl v prusko-rakouské válce v roce 1866. 

I když nám pod nohama křupe sníh, tak v korunách stromů už je slyšet i trošku jaro. Zastavili jsme se na vojenském hřbitově s nezávislou místostarostkou České Skalice Gabrielou Jiránkovou a také s Tomášem Vondryskou z místního muzea.

Čtěte také

A jsme tady proto, protože se to tu bude měnit. „Hřbitov z války roku 1866 je v takovém zanedbaném stavu, přitom tohle pietní místo je opravdu významnou památkou na bitvu u České Skalice z roku 1866. Proto máme v plánu něco s tímto prostorem provést, aby to tady vypadalo lépe.“

Kdy se tady naposledy prováděly nějaké úpravy? „Je to zhruba dva roky zpátky, kdy se zde prováděla revitalizace stromů a zeleně.

A Tomáš Vondryska ještě upřesňuje. „Vojenský hřbitov je rozdělen na dvě části. Zadní, to je starší, původní část z roku 1866. A přední část, kde nyní stojíme, vznikla až v roce 1965."

Jde o jeden z největších hřbitovů v okolí

„Je to tak. Máme tady na hřbitově i jednu z největších šachet či hromadných hrobů. Je to onen velký balvan s vysokým litinovým křížem. V tom místě je pochováno 480 rakouských vojáků z brigády generálmajora Gustava von Fragnerna.

Vojenský hřbitov z války roku 1866 v České Skalici se dočká obnovy

Když se rozhlédneme, jak to tady vypadá. Středový plot je poničený, je tady zeleň a keře, některé pomníčky trošku nahnuté. Jaký je tady záměr možných úprav?

„Představou revitalizace nejstarší části vojenského hřbitova je obnova plotu, dál bychom chtěli obnovit původní cestičky a budeme se soustředit na opravu tří nejdůležitějších pomníků, které tady máme, vysvětluje Gabriela Jiránková.

Čtěte také

Co to znamená, že se pomníky budou opravovat? „Chtěli bychom se zaměřit na navrácení původního vzhledu těchto památek. Byly vybráno k opravě z toho důvodu, že jsou označeny nepůvodními nápisovými deskami, které vznikly v polovině 20. století. V takové té divoké době po 2. světové válce, kdy německé nápisy vadily.

„Nicméně došlo ke změnám původního textu, který zde byl, i k různým překlepům. Chtěli bychom to tedy navrátit k původnímu stavu z doby, kdy pomníky vznikly, dodává Tomáš Vondryska.

Drobné úpravy vojenského hřbitova v České Skalici na Náchodsku by měly začít už v letošním roce. Pokud se podaří sehnat dostatek financí, tak by obnova pomníků měla začít v roce 2023.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související