Vzpomínka na profesora Roberta Kvačka, našeho předního historika zaměřeného na moderní dějiny
Dlouholetý popularizátor historie, autor řady vědeckých děl, ale i knih a článků určených široké veřejnosti, člen Učené společnosti České republiky, profesor Robert Kvaček, zemřel 27. dubna 2024 v Lomnici nad Popelkou.
S pražskou filozofickou fakultou, a zvláště s Ústavem/Katedrou českých/československých dějin, byl spjat více než 70 let.
Čtěte také
Po dlouhá desetiletí byl profilující osobností oboru i jeho výuky na FF UK a také na dalších vysokých školách. Od svého absolutoria historie roku 1956 se zaměřoval na moderní dějiny, dějiny diplomacie, mezinárodních vztahů, posléze i politické a kulturní dějiny 19. a 20. století.
Klíčovým životním tématem byly širší okolnosti Mnichovské dohody a konce první Československé republiky. Jednalo se o traumatizující otázky, ke kterým z pozice historika přistupoval s odstupem pouhých dvaceti let.
Za svůj největší úspěch považoval Robert Kvaček činnost pedagogickou. Výuka a každodenní interakce se studenty a studentkami pro něj byla páteří jeho práce. Vychoval řadu generací absolventů a absolventek historie, kteří na něj většinou s respektem a láskou vzpomínají.
Související
-
Rozsáhlý stavební ruch v Jičíně otevírá dveře k poznávání historie lidského osídlení na tomto území
U bývalého zámku pod Čeřovkou v Jičíně archeologové zachytili tarasní zdi jezuitské zahrady a pravděpodobně i sušárnu ovoce se zbytky kachlových kamen.
-
Putování časem. Po stopách historie magického benediktinského kláštera v Broumově
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta byl založen ve 14. století, budovy počátkem 18. století v barokním slohu přestavěli Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác.
-
Muzejní depozitáře jsou plné pokladů naší historie. Z toho v Rychnově jsme vyndali vzácný šperk
Dnes jsme se vypravili do Rychnova nad Kněžnou, kde se v těžkém trezoru Muzea Orlických hor skrývá vzácný náhrdelník. A že se pro něj nesahá příliš často.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.