Zdeňka Trummová se v mládí hodně prala s obezitou. Teď sama pomáhá klientům zvládat nadbytečná kila

26. květen 2024

V dnešních Neobyčejných příbězích obyčejných lidí vám představíme mladou ženu Zdeňku Trummovou z Hradce Králové. Už jako předškolačka se prala s obezitou, ze základní školy odcházela nejen s nadváhou, ale i s nalomenou psychikou. Teprve při studiích na střední škole dokázala díky změně životosprávy postupně snížit svou váhu o třetinu. 

Dnes Zdeňka jako lektorka pomáhá klientům zvládat nadbytečná kila. Inspirující příběh Zdeňky Trummové pro vás natočila redaktorka Vlaďka Wildová.

Zdeňka Trummová z Hradce Králové se dokázala úspěšně vypořádat se svou obezitou. Ta se jí kvůli špatně nastaveným stravovacím návykům a životosprávě držela od předškolního věku až do středoškolských studií. Dnes je to štíhlá mladá dáma, která ve Svinarech společně s manželem zdravě vychovává své dvě děti a pomáhá těm, kteří ji potřebují.

Žádné dítě si nezaslouží obezitu

Žádné dítě si nezaslouží mít obezitu, říká lektorka Zdeňka Trummová z Hradce Králové. Ona sama se s nadbytečnými kily prala od čtyř let. Problémy s váhou u ní odstartovalo narození bratra, který poutal stále větší pozornost rodičů. „Brzy jsem zjistila, že jídlem dokážu upoutat pozornost všech okolo sebe. Věta ‚Mami, já mám hlad!´ vždy zabrala, vzpomíná Zdeňka.

Čtěte také

Nad skladbou jídelníčku její rodiče ale vůbec nepřemýšleli. „Dostávala jsem piškotky, sladké krupicové kaše a podobnou stravu. Jedla jsem hodně a často, víc, než bylo zdravé. Stále jsem měla po ruce i košík se sušenkami a bonbony. Často jsem také dojídala po bratrovi, který zdaleka tolik nejedl a nikdy problémy s nadváhou neměl,“ říká.

Když začala chodit do první třídy, vážila 32 kilogramů a trpěla obezitou prvního stupně. Na její obezitu upozorňovali opakovaně učitelé i praktická lékařka. Ve třetí třídě proto Zdeňka absolvovala pobyt v dětské ozdravovně, efekt ale nepřinesl. Na trhu se tehdy začaly objevovat volně dostupné odtučňovací přípravky.

Čtěte také

„Maminka si myslela, že mi pomohou, a stala se dokonce jejich dealerkou, popisuje Zdeňka. Přípravky užívala, když jí bylo dvanáct, což sice vedlo k rychlému zhubnutí, ale následnému jojo efektu, po kterém byla její váha vyšší než před hubnutím. „Dnes vím, že je to hloupost. Nejenže tyto přípravky k očekávaným dlouhodobým výsledkům nevedou, ale především vůbec nejsou pro děti a mohou poškodit jejich zdraví, zdůrazňuje Zdeňka.

Svou váhu si s přibývajícím věkem uvědomovala stále víc, přebytečná kila jí nebyla příjemná a za svůj vzhled se styděla. Snažila se omezit množství potravin, jíst celozrnné pečivo a víc zeleniny, ale s úpravou jídelníčku neuměla správně pracovat. „Často jsem i hladověla a vždycky to skončilo stejně - nájezdem na ledničku, popisuje. Ze základní školy tak odcházela bez kamarádů, s nadváhou 32 kilogramů a nalomenou psychikou.

Začal dlouhý, ale úspěšný boj s nadváhou

A tak začal dlouhý, ale úspěšný boj Zdeňky s nadváhou. S úpravou váhy jí významně pomohl také výživový kurz, který absolvovala. „Osvojila jsem si díky němu spoustu principů zdravé výživy. Váhu se mi postupně podařilo snížit z 92 kilogramů o třetinu a už to tak zůstalo, usmívá se Zdeňka.

Zdenčina proměna

Vzhledem k tomu, že celé dětství toužila být učitelkou, vybrala si studium pedagogiky. „Když jsem při praxích ve třídách viděla, kolik dětí trpí nadváhou, šokovalo mě to. Šlo o děti z mateřských školek, prvního stupně a středoškoláky. Bylo mi jasné, že mi nestačí děti jenom učit, přibližuje Zdeňka. Obezita tak ovlivnila nejenom její soukromý, ale i profesní život.

Prošla mnoha kurzy výživového poradenství a v tomto oboru se stále vzdělává. V současné době působí jako lektorka, která klientům pomáhá zvládat nadbytečná kila prostřednictvím kurzů zdravého hubnutí, seminářů a poradenství. To vše s důrazem nejen na psychiku dětí, ale i dospělých.

V pořadu Vlaďky Wildové uslyšíte manžele Zdeňku a Tomáše Trummovi a psycholožku Ivanu Krabcovou. Na pořadu dále spolupracovali mistr zvuku Tomáš Hroch a dramaturgyně Tereza Mičiaková.

Celý příběh Zdeňky Trummové, který pro vás zaznamenala redaktorka Vlaďka Wildová, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

(Další díl nového projektu Českého rozhlasu Hradec Králové s názvem: Neobyčejné příběhy obyčejných lidí)

Spustit audio

Související