Deprese sedí stále vedle mne, říká Štěpánka Živčáková nad svojí knihou Drátem do oka
Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? A lze vůbec plány na sebevraždu odhalit včas? Někdy je hodně těžké zachytit varovné signály.
Své o tom ví Štěpánka Živčáková, která se na nový rok 2013 znovu narodila. Právě v ten den stála na rozhledně rozhodnutá - mít klid a skočit. Tomuto rozhodnutí předcházela řada měsíců, kdy postupně přestávala mít chuť do života, připadala si prázdná a zbytečná.
Čtěte také
O tom všem si otevřeně povídá hlavně s mladými lidmi na besedách, aby jim vysvětlila, jak moc je důležité o svých problémech mluvit. A to nejen se svými nejbližšími, ale i odborníky, kteří je dokáží navést na správnou cestu a hlavně dokáží správně diagnostikovat jejich „nemoc“. A tou je deprese.
S ní se potýká řada lidí všude na světě. Zatímco někteří se s ní setkají čas od času, jiné trápí dlouhodobě. Jak ale poznat, že psychika už je v ohrožení?
Tak vznikla kniha Drátem do oka
O tom všem Štěpánka Živčáková napsala knihu nazvanou „Drátem do oka“. A právě nad touto knížkou se s ní jednoho krásného slunečného dne sešla redaktorka Zdena Kabourková.
Poslechněte si upřímnou zpověď mladé ženy, kterou po její cestě životem provázeli „andělé strážní“. A jeden z nich jí 1. ledna 2013 zachránil život.
(Další díl nového projektu Českého rozhlasu Hradec Králové s názvem: Neobyčejné příběhy obyčejných lidí)
Související
-
Neobyčejné příběhy obyčejných lidí: Stanislav Groh nedá na běhání dopustit ani ve svém vysokém věku
Neobyčejné příběhy obyčejných lidí, tak se jmenuje cyklus, který vám každou neděli po 18 hodině přiblíží osudy lidí, kteří se dokázali poprat s nelehkou životní situací.
-
Výtvarnice Markéta Škopková přežila svou smrt. Životní cesta křehké ženy svědčí o velké vnitřní síle
Když se před lety Markéta Škopková po tragické události ocitla na dlouhé měsíce v popáleninovém centru pražské nemocnice na Vinohradech, nevěděla, zda a jak bude žít.
-
Jaký je život ve tmě - v rodině, v práci, v hudbě, v přátelství? Příběhy nevidomých ve světle života
V dnešních Neobyčejných příbězích obyčejných lidí vám představíme dva manželské páry z Jičína, které žijí se zrakovým postižením.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.