Putování časem. Po stopách historie magického benediktinského kláštera v Broumově
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta byl založen ve 14. století, budovy počátkem 18. století v barokním slohu přestavěli Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác. Pro svou architektonickou a kulturní hodnotu je od roku 1995 zapsán v seznamu národních kulturních památek České republiky.
Klášter Broumov je v současnosti pohostinným místem vzdělávání, umění, dialogu, setkávání a spolupráce. Inspiruje prohlídkou monumentální ukázky české barokní architektury stejně jako živým programem a kulturou.
V prostorách památky funguje Vzdělávací a kulturní centrum – evropská instituce podněcující tvořivost, sebevědomí a toleranci.
Nechte se inspirovat barokem
Navštivte s námi impozantní barokní komplex s celoročně přístupným prohlídkovým okruhem, kavárnou, restaurací a ubytováním v renovovaných mnišských celách Domu hostů.
Území Broumovska daroval v roce 1213 král Přemysl Otakar I. benediktinskému řádu. V darovací listině je území charakterizováno slovy „krajina děsná v širé pustině“.
Čtěte také
Letos je to zřejmě 700 let od chvíle, kdy byl v Broumově na místě původního nejspíše strážního hradu dostavěn klášter. Rok 1322 je ale jen pravděpodobný. Z nejstarších dob totiž chybí jakékoliv listiny. Jistotou ale je, že dějiny broumovského kláštera jsou velmi poutavé.
Po druhé světové válce byla německá komunita z Broumova odsunuta a usadila se v bavorském Rohru. V roce 1946 byl ještě učiněn pokus osídlit klášter čechoamerickými benediktiny z opatství svatého Prokopa v Lisle nedaleko Chicaga. V roce 1948 po nástupu komunistů k moci byla jejich komunita vypovězena z Československé republiky.
Od roku 1950 sloužil klášter jako internační tábor nejprve pro řeholníky a pak pro řeholnice různých řádů.
Půjdeme po stopách času až do dávné minulosti a přiblížíme vám magické kouzlo tohoto téměř zapomenutého kouta naší vlasti.
Související
-
V broumovském klášteře po opravě opět funguje kostelní hodinový strojek z 18. století
Kostelní hodiny z 18. století v broumovském klášteře na Náchodsku jsou opět funkční. Před nedávnem byly totiž kvůli poruše v rukou restaurátora.
-
Při nočních prohlídkách zažijete tajuplnou atmosféru broumovského kláštera a uslyšíte staré příběhy
Broumovský benediktinský klášter zve návštěvníky na noční prohlídky. Ty se konají třikrát týdně po dobu letních prázdnin. Barokní stavba se ukáže v netradiční atmosféře.
-
Putování časem. Ve středověkém scriptoriu broumovského kláštera zkuste napsat text husím brkem
Návštěvníci broumovského kláštera na Náchodsku si mohou nově prohlédnout scriptorium. Navíc v prostoru před scriptoriem vznikla nová expozice středověké tiskárny.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka