Putování časem. Po stopách historie magického benediktinského kláštera v Broumově

12. červen 2022

Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta byl založen ve 14. století, budovy počátkem 18. století v barokním slohu přestavěli Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác. Pro svou architektonickou a kulturní hodnotu je od roku 1995 zapsán v seznamu národních kulturních památek České republiky.

Klášter Broumov je v současnosti pohostinným místem vzdělávání, umění, dialogu, setkávání a spolupráce. Inspiruje prohlídkou monumentální ukázky české barokní architektury stejně jako živým programem a kulturou.

Benediktinský klášter v Broumově

V prostorách památky funguje Vzdělávací a kulturní centrum – evropská instituce podněcující tvořivost, sebevědomí a toleranci.

Nechte se inspirovat barokem

Navštivte s námi impozantní barokní komplex s celoročně přístupným prohlídkovým okruhem, kavárnou, restaurací a ubytováním v renovovaných mnišských celách Domu hostů.

Území Broumovska daroval v roce 1213 král Přemysl Otakar I. benediktinskému řádu. V darovací listině je území charakterizováno slovy „krajina děsná v širé pustině“. 

Čtěte také

Letos je to zřejmě 700 let od chvíle, kdy byl v Broumově na místě původního nejspíše strážního hradu dostavěn klášter. Rok 1322 je ale jen pravděpodobný. Z nejstarších dob totiž chybí jakékoliv listiny. Jistotou ale je, že dějiny broumovského kláštera jsou velmi poutavé. 

Po druhé světové válce byla německá komunita z Broumova odsunuta a usadila se v bavorském Rohru. V roce 1946 byl ještě učiněn pokus osídlit klášter čechoamerickými benediktiny z opatství svatého Prokopa v Lisle nedaleko Chicaga. V roce 1948 po nástupu komunistů k moci byla jejich komunita vypovězena z Československé republiky.

Knihovna v klášteře Broumov, Libri prohibity tam mají v prvním patře

Od roku 1950 sloužil klášter jako internační tábor nejprve pro řeholníky a pak pro řeholnice různých řádů.

Půjdeme po stopách času až do dávné minulosti a přiblížíme vám magické kouzlo tohoto téměř zapomenutého kouta naší vlasti. 

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.